Temat interpretacji
W dniu 13.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy istnieje obowiązek comiesięcznego wystawiania faktury VAT na odsetki z tytułu udzielonej pożyczki.
Zdaniem podatnika nie ma obowiązku każdorazowego wystawiania faktury VAT gdy dokumenty zawierają dane o których mowa w § 23 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów.
Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że zgodnie z § 23 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finanasów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) za fakturę uznaje się również dokumenty dotyczące usług bankowych i ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku jeżeli zawierają co najmniej dane wyszczególnione w tym rozporządzeniu.
Jeśli więc podatnik wystawia wyżej opisane dokumenty spełniające wymogi określone wskazanym przepisem to nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.