Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 29.08.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 06.09.2005 r. ) uzupełnionym w dniu 29.09.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposoby zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie instalacji gazowej w użytkowanych przez nią samochodach stanowiących środki trwałe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 06.09.2005 r. spółka z o.o. złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie instalacji gazowych w użytkowanych przez nią samochodach stanowiących środki trwałe.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykonuje jedynie czynności opodatkowane podatkiem VAT, a użytkowane do wykonywania tych czynności pojazdy są samochodami ciężarowymi o tonażu do 3,5 t, co wynika z posiadanych świadectw homologacji.
Wnioskująca Spółka uważa, iż ma prawo do odliczenia w pełnej wysokości kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących montaż instalacji gazowych w użytkowanych przez nią samochodach stanowiących środki trwałe.
Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza , co następuje :
Zasady odliczania i zwrotu podatku naliczonego określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy , tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.)
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują jednak liczne ograniczenia prawa podatników do obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie niektórych towarów i usług. I tak zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednakże przepis ww. artykułu nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ( tj. m.in. towarów i usług zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji ), oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów ( art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT ).
Zatem w sytuacji, gdy wydatki na nabycie towarów i usług poczynione przez podatnika wykonującego jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym lub nie mogą być zaliczone do tych kosztów, ale związane są z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących te wydatki.
Tym samym, w świetle stanu faktycznego przedstawionego w piśmie złożonym w tut. Urzędzie w dniu 06.09.2005 r. uzupełnionym w dniu 29.09.2005 r. , Spółka ma prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie instalacji gazowych do użytkowanych przez nią samochodów ciężarowych stanowiących środki trwałe, na zasadach ogólnych.
Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, dotyczą jedynie podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych samochodów oraz nabycie paliwa wykorzystywanego do ich napędu.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 29.08.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 06.09.2005 r. ) uzupełnionym w dniu 29.09.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.