Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 25.04.2005 r., uzupełnionego w dniu 18.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika - w części dotyczącej otrzymanej dotacji i jej wpływu na strukturę sprzedaży - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny: Spółka zawarła umowę z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych X na wykonanie projektu celowego pn. "Systemmonitoringu przepływał pyłu węglowego w pyłoprzewodach palników kotłów energetycznych"Zgodnie z przedłożona umową Komitet Badań Naukowych - za pośrednictwem FSNTdofinansowuje projekt w części dotyczącej badań stosowanych i prac rozwojowych na podstawiefaktur VAT wystawionych przez podatnika.
Badania stosowane i prace rozwojowe realizowane w ramach projektu celowego mieszczą się w dziale PKWiU -73 "usługi badawczo-rozwojowe".
Z dokumentów rejestracyjnych złożonych w tut. Urzędzie wynika, że prowadzona przez Spółkę działalność została sklasyfikowana według PKD pod symbolem 33 2 A - produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, nawigacyjnych i innego przeznaczenia z wyjątkiem działalności usługowej.
Wątpliwości Spółki dotyczą następującej kwestii:
- czy dotacja na pokrycie kosztów realizacji projektu celowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy w przypadku wykonywania przez Spółkę wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zachodzi konieczność korekty podatku naliczonego - po zakończeniu roku?
Zdaniem Podatnika: ww. dotacja nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i nie wpływa na strukturę sprzedaży Spółki. Tym samym podatnik nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku.
Ocena prawna stanowiska podatnika:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535. ze zm. ) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że podstawę opodatkowania zwiększają tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty, które związane są z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług, mające bezpośredni wpływ na ich cenę. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają więc dotacje czy dopłaty, stanowiące pokrycie części ceny konkretnego świadczenia czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach.
Natomiast dotacje ogólne, które nie są bezpośrednio związane z konkretną usługą i nie mają bezpośredniego wpływu na cenę tych usług, nie kreują obrotu w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik otrzymuje dofinansowanie z Komitetu Badań Naukowych - za pośrednictwem FSNT- na pokrycie kosztów realizacji projektu celowego, w części obejmującej badania stosowane i prace rozwojowe.
Zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę (Dz. U. z 2001 r. Nr 146, poz. 1642)
- środki finansowe przyznane przez KBN są przekazywane w formie dotacji celowej - na koszty realizacji inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym także wynikających z programów wieloletnich.
§ 66 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, że komitet dofinansowuje wyłącznie projekty celowe, których planowanym wynikiem końcowym jest wdrożenie określonego produktu lub technologii, a także inne określone zastosowanie uzyskanych wyników w praktyce gospodarczej lub społecznej.
Przedmiotowa dotacja ma zatem na celu dofinansowanie kosztów prowadzonych prac badawczych w związku z realizowaną umową o wykonanie projektu celowego i nie ma bezpośredniego wpływu na wartość konkretnej dostawy lub usługi, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Również na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) dotacje nie stanowiły obrotu zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.
Z pisma Spółki wynika, że wykonuje ona czynności wyłącznie opodatkowane. Zatem fakt otrzymania ww. dotacji nie powoduje zmiany struktury jej sprzedaży, a w rezultacie nie skutkuje koniecznością proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego.
W konsekwencji nie zachodzi również konieczność korekty podatku naliczonego - po zakończeniu roku.
Przepisy dotyczące częściowego odliczania podatku zawarte w Dziale IX rozdział 2 cytowanej ustawy mają zastosowanie do podatników, którzy wykonują zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.
Nadmienia się ponadto, że obciążenie FSNT wydatkami ponoszonymi na badania stosowane i prace rozwojowe nie powinno być dokumentowane fakturą VAT.
W myśl art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży (...).
Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 22 cytowanej ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
A zatem fakturę VAT wystawia się m. in. w przypadku dokonania przez podatnika odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Jeżeli dokonana czynność nie może zostać zakwalifikowana jako sprzedaż towarów lub świadczenie usług, wówczas nie wystawia sięfaktur) VAT.
Ponadto, z zapisu art. 106 ust. 7 ustawy wynika, że faktury wewnętrzne są wystawiane dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Zatem przedmiotowe zdarzenie powinno być potwierdzone innym dokumentem niż faktura VAT bądź faktura wewnętrzna.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby
trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.