Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 19.01.2005r. uzupełnionego dnia 07.02.2005r. ( data stempla pocztowego ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów.
Stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 19.01.2005r podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i pobiera opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości do 31 marca za każdy rok.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy po wejściu nowej ustawy o VAT tj. ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. ) opłaty roczne za nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste należy zwiększyć o 22% podatku od towarów i usług czy też podatek ten wliczyć w kwotę opłaty nie zmieniając jej dotychczasowej wysokości.
Zdaniem podatnika nie można zmienić wysokości opłat rocznych za nieruchomości będące w użytkowaniu wieczystym przed 1 maja przez dodanie 22% podatku VAT. Ponadto uważa, iż wysokość tej opłaty może ulec zmianie jedynie w wyniku aktualizacji tj. po wycenie przez rzeczoznawcę majątkowego.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów ( bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont ) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Wobec powyższego w przypadku użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej podstawę opodatkowania stanowią zatem opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku, co oznacza, że kwota ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto ( tzn. z podatkiem VAT ), bez względu na sposób jej skalkulowania. Ponadto, odnosząc się do kwestii czy podatek od towarów i usług należy doliczyć do opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości, czy też jest on już zawarty w opłatach, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż tej kwestii nie regulują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisy wykonawcze do ustawy. Stanowiącą podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży ustalają strony zawartych umów.
Jeżeli ustalenie wysokości kwoty z tytułu sprzedaży należnej regulują przepisy niepodatkowe to możliwość dokonywania przekalkulowania i zmiany tej kwoty, również po wprowadzeniu opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług, powinno się realizować jedynie na podstawie tych przepisów.
Zatem w przypadku, gdy określone w umowach opłaty roczne obejmują całość należności, należny podatek od towarów i usług, pomniejsza ustaloną kwotę opłaty rocznej.
Ponadto informuje się, że w myśl art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Wobec powyższego opłaty roczne za nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste podlegają opodatkowaniu 22% podatkiem od towarów i usług