Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku .......z dnia 05.01.2005r., uzupełnionego w dniu 21.01.2005r., dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii zwolnienia od podatku od towarów i usług usług świadczonych w ramach cywilnoprawnych umów zlecenia Naczelnik ..... stwierdza, że stanowisko
wnioskodawcy przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 05.01.2005r. ....., wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 21.01.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku.
Jak wynika przedstawionego stanu faktycznego wykonuje usługi na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na podstawie cywilnoprawnych umów zlecenia.
Usługi te dotyczą badań laboratoryjnych takich jak:
- badanie laboratoryjne mikrobiologiczne , chemiczne wody,
- badania laboratoryjne mikrobiologiczne żywności,
- badania stężeń substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia pracowników na stanowiskach pracy,
- badania
laboratoryjne z zakresu mikrobiologii i parazytologii klinicznej tj. WZW, HCV, AIDS oraz szczepienia pacjentów.
Zleceniodawcą w/w usług są osoby fizyczne lub prawne, a zleceniobiorcą Dyrektor ..... Umowy te nie są przenoszone na pracowników Stacji. Wykonywane są przez Pracowników w ramach umowy o pracę.
Podatnik zapytuje czy w/w usługi winny być zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem Podatnika usługi te są związane z ochroną zdrowia i należy do nich stosować symbol PKWiU 85.14.
Usługi te podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług .
Do wniosku załączone zostały wzory dwóch umów zlecenia.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w powiązaniu z poz. 9 załącznika nr 4 do cyt. ustawy świadczenie usług o symbolu PKWiU ex85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z
wyłączeniem usług weterynaryjnych ( PKWiU 85.2), jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem jeżeli Podatnik świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia o symbolu PKWiU 85.14, usługi te będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Mieć należy na względzie, że niniejsze postanowienie nie rozstrzyga o poprawności zakwalifikowania do odpowiedniego symbolu PKWiU świadczonych przez Wnioskodawcę w/w usług.
Właściwym do dokonania w/w klasyfikacji jest urząd statystyczny. Komunikatem z dnia 05 listopada 2002r. ( Dz. Urz. GUS nr 12, poz. 87) w sprawie trybu wydania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Prezes GUS postanowił, że od 1 stycznia 2003r. do wydania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych ( PKWiU, PKOB, PCN) właściwy jest Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych mieszczący się przy ul. Suwalskiej 29, 93-176 Łódź.
Pouczenie:
Niniejsze
postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączone do wniosku wzory dwóch umów zlecenia nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego
przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.