POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-406/54/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.10.2005, sygn. PP-406/54/2005, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 19 września 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Jednostka zamierza dokonać przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. dokonując wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa spółki jawnej, w skład którego wchodzą: budynki, budowle, środki transportu, maszyny, urządzenia, pozostałe środki trwale, wypo-sażenie, zapasy magazynowe, wyroby gotowe, zobowiązania i należności.

Zapytanie dotyczy:

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa wywoła skutki w podatku od towarów i usług, jak należy udokumentować wymienioną czynność, czy należy uwzględnić ją w deklaracji VAT-7?.

Stanowisko wnioskodawcy:

Przekształcenie nie powoduje obowiązku w podatku VAT, deklaracją VAT-7 za miesiąc w którym nastąpi przekształcenie złoży spółka z o.o.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z zapisem art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przedsiębiorstwem, w myśl art. 55 Kc jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko co wchodzi w jego skład.

Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy VAT.
Zbycie przedsiębiorstwa zdaniem tut. organu podatkowego obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia przedmiotem tych czynności jak właściciel np. sprzedaż , zamianę, darowiznę, przeniesienie w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika - zbywcę.
Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy - obowiązek dokonania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby zbywca przedsiębiorstwa - w zakresie podatku naliczonego, który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję sprzedaży opo-datkowanej do sprzedaży ogółem, czy też,gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nie odliczony w całości (art. 91 ust. 9 ustawy VAT).

Jeśli chodzi o udokumentowanie czynności nie podlegających opodatkowaniu wyjaśnia się, że czynności te dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz z uwzględnieniem art. 87 i nast. ustawy - Ordynacja podatkowa.
Wartości czynności nie podlegających opodatkowaniu nie uwzględnia się w deklaracji VAT-7.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu - podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej podpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora izby Sakrbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Ponadto informuje się, że interpretacja w zakresie podatku dochodowego zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Urząd Skarbowy w Gorlicach