Ad. 1-prawidłoweW przepisie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm. - ostatnia z... - Interpretacja - PP 443/151/04

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.02.2005, sygn. PP 443/151/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad. 1-prawidłowe
W przepisie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm. - ostatnia zm. z 2005 r. Nr 14, poz. 43) ustawodawca w szczególny sposób określił miejsce opodatkowania dla usług niematerialnych, w sytuacji gdy są one świadczone na rzecz między innymi osób fizycznych, osób prawnych oraz jednosetk organizacyjnych niemających osobowości prawnej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, czyli poza obszarem Współnoty. I tak zgodnie z przepisem ust. 4 pkt 3 tegoż artykułu, jeżeli przedmotem świadczenia dla tych podmiotów są usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publiczne, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynieryjnych (PKWiU 74.2)- z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1 ; tłumaczeń, miejscem świadczenia tych usług (miejscem ich opodatkowania) jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, tzn. miejsce siedziby usługobiorcy, czyli miejsce konsumpcji tych osób. W takiej sytuacji podstawowe prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zostało określone w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku VAT. W przepisie tym wskazano, że podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów (usług) w Polsce lub importowanych do Polski, które zostały wykorzystane do czynności podatnika zrealizowanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski. W przepisie tym określono, że podatnikowi przysługuje to uprawnienie, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, a :
- kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju (Polski), oraz
- podatnik posiada dokumenty, z których wynika zwiazek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Jeżeli zatem krajowy podatnik wykona usługi, w wyniku których przedmiotem zobowiązanym do obliczenia i odprowadzenia podatku od tych czynności jest usługobiorca mający siedzibę za granicą, a krajowy usługodawca z tytułu tej usługi nie podlega podatkowi w Polsce, ani też w kraju usługobiorcy, na podstawie przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku VAT- mimo tego, że z czynnością tą nie wiąże się konieczność odprowadzenia podatku podatku należnego do budżetu Rzeczpospolitej Polskiej (czynność nie podlegającą opodatkowaniu w kraju) - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych w kraju (w tym zainportowanych), które posłużyły (zostały wykorzystane) do wykonania danej usługi, z zastrzeżeniem spełnienia warunków opisanych powyżej oraz związku tego podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną.
Ad. 2 - prawidłowe
Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT, o której mowa powyżej, przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z przedstwionego w złożonym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że firma podatnika, jako imprter ww. towarów, płaci cło oraz podatek VAT, przy czym nie staje się jego właścicielem. Decyzję dotyczącą ostatecznego jego przeznaczenia, zawsze podejmuje firma amerykańska. Natomiast importowany towar umożliwia jedyni realizację świadczonych usług marketingowych na rzecz AMD. Zatem nie nabywa podatnik prawa do dysponowania rzeczą jak właściel, a jedynie realizuje wolę innej firmy, zgodnie z wcześniej zawartą umową. Mając na uwadze ww. przepisy należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sytuacji dostawa nie wystąpiła. Zatem przekazywanie przez podatnika firmę ww. towarów w zakresie wskazanym powyżej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Rzeczpospolitej.
Ad. 3 - nieprawidłowe
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm. - ostatnia zm. z 2005 r. Nr 14, poz. 43)opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.
Przepisu ust. 2 - zgodnie z art. 7 ust. 3 - nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Definicję próbki ustawodawca zawarł art. 7 ust. 7 ustawy o VAT. W myśl tej definicji przez próbkę należy rozumieć najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Zatem w przypadku pełnowartościowych towarów (mających standardowe wartości użytkowe) przekazywanych w większej ilości bądź o znacznej wartości (a za taką, moim zdaniem, należy uznać wskazaną przez podatnika kwotę 2000 dolarów), nie można mówić o próbce. Ponadto z uwagi na fakt, iż przepis nie jest precyzyjny, co do ilości i wartości, należałoby kierować się logiką i wyznaczeniem granic, do których można potraktować towar jako próbkę. Zaznaczyć przy tym należy, że powyższe dotyczy sytuacji, gdy przekazanie (towarów) wiąże się bezpośrednio z podatnika przedsiębiorstwem.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez podatnika wniosku.

Urząd Skarbowy w Głogowie