Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U.nr 137, poz.926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 04.01.2005r. uzupełnionego pismem z dnia 18.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie powiązania dotacji podmiotowej z koniecznością rozliczania podatku naliczonego tzw. strukturą sprzedaży
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik jako jednostka kultury otrzymuje dotację podmiotową w celu dofinansowania działalności statutowej, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podatnik zapytuje, czy w przypadku gdy prowadzi sprzedaż usług tylko opodatkowaną, konieczne jest rozliczenie podatku naliczonego tzw. strukturą sprzedaży (art. 90 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
W opinii podatnika, uzyskanie dotacji wiąże się z koniecznością stosowania tzw. struktury jedynie wówczas, gdy jednostka wykazuje obrót zwolniony od podatku od towarów i usług. Jeżeli natomiast jednostka wykonuje czynności całkowicie opodatkowane podatkiem VAT, wówczas nie zachodzi warunek rozliczania podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art.90 ust.3 w/cyt. ustawy. Powoduje to, iż skoro nie zachodzi podstawowy warunek konieczny do rozliczenia podatku naliczonego proporcją, nie zachodzi warunek niezbędny do stosowania art.90 ust.7.w/cyt. ustawy. Zdaniem podatnika, jeżeli więc nie występuje u niego obrót zwolniony od podatku, to nie zachodzi warunek niezbędny do zastosowania art.90 w/cyt. ustawy. Brak obrotu zwolnionego od podatku powoduje, że nie występuje stan faktyczny, z którym art.90 w/w ustawy wiąże określone w tym przepisie skutki prawne.
Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 pkt 1 w/cyt. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług (art.29 ust.1 w/w ustawy).
Zatem w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi- otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa).
Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług, dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną usługą i ilością świadczonych usług.
W myśl natomiast art.90 ust. 1 i 2 w/cyt. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10.
Zgodnie z art.90 ust.3 w/cyt. ustawy proporcję, o której mowa w ust.2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Z powołanego we wniosku art.90 ust.7 w/cyt. ustawy wynika, iż do sumy obrotów, z której wylicza się proporcję sprzedaży - wlicza się także dotacje i subwencje, inne niż te, które powiększają podstawę opodatkowania.
Jednakże, gdy u podatnika, który otrzymał dotację nie podlegającą opodatkowaniu, występuje tylko sprzedaż opodatkowana dająca prawo do odliczenia, to nie ma do czego doliczyć wartości dotacji. Brak jest bowiem obrotu z czynności niedających prawa do odliczenia. Samo otrzymanie dotacji niepodlegającej opodatkowaniu nie powoduje powstania sprzedaży nie dającej prawa do odliczenia.
Reasumując stwierdza się, że przepis art.90 w/cyt. ustawy, nie znajduje zastosowania u podatnika dokonującego tylko sprzedaży opodatkowanej. Tak więc, nie ma on obowiązku obliczać proporcji sprzedaży i stosować odliczenia częściowego. Dotacja niepodlegająca opodatkowaniu nie będzie brana pod uwagę, gdyż proporcja nie będzie w ogóle wyliczana.