Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika bez z dnia 28.01.2005r. (data wpływu 09.02.2005r.) uzupełnionego następnie w dniu 24.02.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości przyjętej podstawy naliczenia podatku od towarów i usług przy sprzedaży samochodu
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik w 1999r. zakupił samochód, którego rodzaj w świadectwie homologacji określono jako ciężarowy posiadający 5 miejsc. Przedmiotowy samochód jednak nie spełnia określonego w obowiązującym od dnia 1 maja 2004r. art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) wzoru dopuszczalnej ładowności. Podatnik w momencie zakupu przedmiotowego samochodu dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej jego zakup.
Podatnik zwraca się z zapytaniem od jakiej wartości winien naliczyć należny podatek od towarów i usług w przypadku sprzedaży samochodu. Zdaniem podatnika przy dostawie w/wym. samochodu winien odprowadzić należny podatek VAT w wysokości 22% od ceny netto sprzedaży.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Jak wynika z powyższego podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna od nabywcy towaru pomniejszony o kwotę podatku należnego, czyli cena netto sprzedaży. Z uwagi na fakt, iż podatnikowi w momencie zakupu przedmiotowego samochodu ciężarowego przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony dostawa jego nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 43 w/cyt. ustawy.
Reasumując tut. organ informuje, iż podstawą opodatkowania dostawy samochodu ciężarowego będzie cena netto sprzedaży i 22% stawka podatkowa.
Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku od towarów i usług została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.