Temat interpretacji
W dniu 4 stycznia 2005r. został złożony wniosek z dnia 2 stycznia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 2 stycznia 2005r., uzupełniony w dniach 21 i 23 lutego 2005r.:
Firma posiada samochód ciężarowy asenizacyjny marki STAR 200 (model STAR SK45), rok produkcji 1991, o numerze rejetracyjnym EL 0053E, z zamontowaną beczką przeznaczoną do wywozu nieczystości płynnych. Dopuszczalna ładowność samochodu wynosi 4.000 kg, ilość miejsc 2. Samochód został nabyty w 2003r. i nie posiada świadectwa homologacji. Według oświadczenia Podatnika samochód jest bezspornie ciężarowy. Brak możliwości odliczania podatku VAT podwyższa znacznie koszty działalności, dlatego też Strona wystąpiła z zapytaniem, czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do samochodu ciężarowego nieposiadającego świadectwa homologacji.Zdaniem podatnika ww. samochód nie jest samochodem, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym może odliczać podatek z faktur dotyczących zakupu paliwa.
Stanowisko tutejszego Organu:
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.
W powołanym wyżej art. 86 ust.3 ustawy mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność; n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 - w myśl art. 86 ust. 5 ustawy - określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust.3.
Powyższy przepis - zgodnie z ust. 4 pkt 2 ww. art. 86 ustawy - nie dotyczy pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny.
W myśl art. 2 pkt 36 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (j.t.: Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) użyte w ustawie określenie " pojazd specjalny" oznacza pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.
Z powołanego wyżej przepisu i przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiadany przez Spółkę samochód jest pojazdem specjalnym przeznaczonym do wykonywania specjalnej funkcji polegającej na wywozie nieczystości płynnych. Ponadto jest to bezspornie samochód ciężarowy.
W świetle powyższego przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy dotyczący braku możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy nie ma zastosowania do pojazdów ciężarowych i specjalnych.
Zatem w przypadku użytkowania pojazdu samochodowego, który w konkretnym stanie faktycznym u danego podatnika bezspornie konstrukcyjnie jest pojazdem przeznaczonym do wywozu nieczystości płynnych, nie ma zastosowania ww. art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Kwota podatku naliczonego zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do napędu takiego pojazdu podlega odliczeniu na zasadach ogólnych określonych w powołanej ustawie z dnia 11 marca 2004r.