Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż nie wszystkie uzyskiwane przez Stronę przychody stanowią obrót w rozumieniu ar... - Interpretacja - 1438/443/103/04/2005/AP

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.02.2005, sygn. 1438/443/103/04/2005/AP, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż nie wszystkie uzyskiwane przez Stronę przychody stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), nie wszystkie podlegają więc opodatkowaniu tym podatkiem. Poza tymi przychodami, Strona uzyskuje również takie, które podlegają przepisom ww ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie zaś z art. 90 ww ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W związku z powyższym, jeżeli podatnik może wyodrębnić towary bądź usługi, które są wykorzystywane do czynności stanowiących obrót w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług oraz towary i usługi wykorzystywane do czynności nie podlegających przepisom ww ustawy, wówczas przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami podlegającymi tej ustawie. Jeżeli natomiast takie wyodrębnienie nie jest możliwe podatnik może odliczyć od podatku należnego tę część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów