Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT ( Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust.... - Interpretacja - US18/ZT/T/443-188/04/SG

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.01.2005, sygn. US18/ZT/T/443-188/04/SG, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT ( Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota nalezna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota nalezna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakerze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powyższych regulacji wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru bądź usługi, to tego rodzaju dofinansowanie jest obok ceny uzupełniającym ją elementem podstawy opodatkowania. Dofinansowanie bowiem musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Opodatkowaniu będzie więc podlegała taka dotacja czy dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach. Zgodnie z powyższym dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze wtedy tylko zostaną opodatkowane podatkiem od towarów i usług kiedy będą związane z przedmiotem opodatkowania, czyli dostawą towarów bądź świadczeniem usług. Dofinansowanie takie zwiększy wówczas kwotę nalezną i zostanie opodatkowane stawką podatku od towarów i usług właściwądla opodatkowania dofinansowanego towaru lub usługi. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, a dofinansowanie jest dofanansowaniem ogólnym na pokrycie niezdefiniowanych kosztów działalności wtedy nie podlega ono opodatkowaniu. Dla rozstrzygnięcia, czy dana dotacja podlega opodatkowaniu bądź nie istotnym jest wyjasnienie szczegółowych warunków jej przyznania okreslających cele realizowanego w okreslonej formie dofinansowania.

Zatem otrzymana dotacja na zakup środków trwałych nie stanowi obrotu w rozumieniu wyżej cytowanego przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy nie ma bezpośredniego wpływu na wartość świadczonych usług lub sprzedawanych towarów.

Urząd Skarbowy w Piasecznie