POSTANOWIENIE - Interpretacja - DV/443-53/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. DV/443-53/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika złożonego do Urzędu dnia 02.05.2005 r. uzupełnionego dnia 25.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku VAT w przypadku usług transportowych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi firmę transportowo-spedycyjną i otrzymał zlecenie na przewóz towarów z Austrii do Bartoszyc w Polsce od kontrahenta rosyjskiego. Podatnik zlecił wyżej opisaną relację transportu innej polskiej firmie przewozowej. Etap transportu stanowi część międzynarodowego transportu z Austrii do Kaliningradu (w Bartoszycach towar został przeładowany na samochody przewoźników rosyjskich i przetransportowany do Kaliningradu w Rosji).Podatnik posiada dokument SAD, z którego wynika, że miejscem przeznaczenia towaru jest teren Rosji, a miejscem nadania teren Austrii oraz fakturę wystawioną przez przewoźnika.

Podatnik pyta, jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w powyższym przypadku. Uważa, iż z uwagi na to, że usługa spedycyjna wykonana przez jego firmę dotyczy części odcinka transportu międzynarodowego na wystawionej fakturze na rzecz kontrahenta rosyjskiego powinna być zastosowana zerowa stawka.

Należy stwierdzić:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą VAT- w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Przez usługi transportu międzynarodowego w myśl art. 83 ust. 3 pkt 1 i 3 rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju

  5. oraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Przepis art. 2 ustawy VAT stanowi, że przez ?terytorium kraju? ? rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z analizy powyższych przepisów prawa podatkowego wynika, że transport międzynarodowy towarów jest to transport, który m. in. rozpoczyna się z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora, na podstawie art. 83 ust. 5 pkt 1 powyższej ustawy, są list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

Reasumując usługi transportu międzynarodowego oraz usługi spedycji międzynarodowej związane z eksportem towarów poza Wspólnotę podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - w części usługi wykonanej na terytorium Polski pod warunkiem posiadania dokumentów o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy VAT.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku