W złożonym wniosku Spółdzielnia poinformowała, że na mocy § 2 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrującyc... - Interpretacja - RO/443/98/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. RO/443/98/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W złożonym wniosku Spółdzielnia poinformowała, że na mocy § 2 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), korzystała do 30 kwietnia 2005 r. ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży, dotyczącej wydawania towarów lub świadczenia usług w miejsce świadczenia pieniężnego przez spółdzielnię na rzecz członków spółdzielni - dostawców mleka. Od 1 maja 2005 r. istnieje już obowiązek ewidencjonowania w/w czynności za pomocą kasy rejestrującej, w związku z czym Spółdzielnia złożyła pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. Jednocześnie Spółdzielnia informuje, że wcześniej stosowała już ewidencjonowanie innych czynności za pomocą kas rejestrujących (z dokumentów tut. Urzędu wynika, że nadal jest w posiadaniu kas rejestrujących). Według Spółdzielni zakup kas rejestrujących do ewidencjonowania czynności zwolnionych z tego obowiązku do 30 kwietnia 2005 r. można odliczyć od podatku należnego zgodnie z art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu z 23 grudnia 2004 r. Min. Fin. w sprawie kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku) nie więcej jednak niż 2.500 zł.
Przepis ten zawęża zakres dofinansowania z budżetu zakupu przez podatników kas rejestrujących na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania.

Spółdzielnia nie jest podatnikiem rozpoczynającym ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Zatem, rozpoczynając prowadzenie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kas rejestrujących (co nastąpiło w 1996 roku) podatnik miał prawo do skorzystania z ulgi i nie może skorzystać z przedmiotowej ulgi w trakcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że ulga nie przysługuje w przypadku rozszerzenia działalności, wymiany lub zakupu kasy rezerwowej, czy utraty zwolnienia do części sprzedaży. Kasa rejestrująca nie służy do ewidencjonowania jednego określonego rodzaju sprzedaży, a do ewidencjonowania całości sprzedaży. Spółdzielnia winna ewidencjonować sprzedaż dotychczas zwolnioną z tego obowiązku przy użyciu posiadanych kas, a zwiększenie ilości stanowisk kasowych nie uprawnia do skorzystania z ulgi.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy