Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej- przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2005r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 25.04.2005r., uzupełnionym pismami z dnia: 15.06.2005r. oraz 16.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 25.04.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony pismami z dnia: 15.06.2005r. oraz 16.06.2005r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że zgodnie ze Statutem Spółdzielni, w przypadku braku osób chętnych do ustanowienia na ich rzecz spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wśród członków oczekujących - spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego ustanawia się w trybie pisemnego przetargu. Ustanowienie tego prawa następuje na rzecz osoby składającej najkorzystniejszą ofertę. Przyjęcie w poczet członków Spółdzielni osoby wygrywającej przetarg oraz zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem przetargu uzależnione jest od spełnienia przez tę osobę następujących warunków:
złożenia deklaracji członkowskiej,
wpłaty wpisowego i udziału członkowskiego,
wpłaty kwoty zaoferowanej w przetargu.
Na podstawie § 3 Regulaminu określającego tryb i zasady przetargu na pierwszeństwo ustanowienia tytułu prawnego do lokalu w Spółdzielni, zaoferowana nadwyżka ponad kwotę wywoławczą wkładu mieszkaniowego lub budowlanego stanowi przychód finansowy Spółdzielni. Spółdzielnia posiada lokale mieszkalne zasiedlone i zamieszkałe po raz pierwszy w latach 1959-1992.
W związku z opisanym stanem faktycznym Spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem: czy uzyskana kwota nadwyżki ponad kwotę wywoławczą wkładu budowlanego lub mieszkaniowego jest zwolniona od podatku od towarów i usług?
Zdaniem Spółdzielni uzyskana kwota nadwyżki ponad kwotę wywoławczą wkładu mieszkaniowego lub budowlanego powinna być zwolniona od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również, między innymi ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu oraz ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli jest to kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Natomiast w myśl art. 29 ust. 6 tej ustawy, w przypadku ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej m.in. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jako kwotę należną, o której mowa powyżej, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Obiektami budownictwa mieszkaniowego, w rozumieniu ustawy, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług). Pierwszym zasiedleniem jest natomiast wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14 ustawy). Z unormowania zawartego w przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy wynika, że ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym (lokali zasiedlonych), w tym również objętych spółdzielczymi prawami do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych - z zastrzeżeniem wynikającym z art. 43 ust. 7, odnośnie przypadków wskazanych w art. 29 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. A zatem odnosząc przytoczone przepisy prawne do opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że wniesione w efekcie postępowania przetargowego kwoty pieniężne z tytułu wymaganego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego oraz kwoty przewyższające wartość tych wkładów, mające na celu ustalenie pierwszeństwa w zakresie dostawy używanych lokali mieszkalnych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.