Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i ... - Interpretacja - PP I 443/734/05/AS

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. PP I 443/734/05/AS, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie należy wskazać, iż kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b ww. ustawy, stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ww. ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Odnosząc się do kwestii, czy pobranie 100 % zaliczki rodzi powstanie obowiązku podatkowego należy oprzeć się na art. 10 ust. 2 zdanie 4 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. zgodnie z którym w przypadku, gdy zapłata następuje przed wykonaniem dostawy towarów lub świadczeniem usług, podatek staje się wymagalny w momencie otrzymania płatności i od jej wysokości. W związku z powyższym każdy podatnik VAT, który przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, pobierze 100% ceny ma obowiązek od tej wysokości pobranej należności zapłacić należny podatek VAT. Zatem powyższe regulacje w pełni stanowią podstawę do opodatkowania uiszczonej przedpłaty, zaliczki.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług powstanie zgodnie z art. 19 ust. 11 cytowanej ustawy z chwilą otrzymania przez kontrahenta krajowego kwoty wskazanej w fakturze wpłaconej przez firmę.

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, albo za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy). Mając na uwadze fakt, iż w przedmiotowej sprawie w tym samym okresie rozliczeniowym podatnik otrzymał fakturę VAT od kontrahenta krajowego dotyczącą usług szkolenia pracowników działu windykacji mających odbyć się w listopadzie 2004 r. jak i u kontrahenta krajowego powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania 100% zaliczki tytułem wykonania wskazanych wyżej usług, w opinii organu podatkowego II instancji firmie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury dotyczącej przedpłaty bądź w miesiącu następnym.

Izba Skarbowa we Wrocławiu