Ze złożonego w dniu 09 maja 2005r. wniosku w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 20 maja 2005r. w... - Interpretacja - NP/443-17/KZ/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. NP/443-17/KZ/05, Urząd Skarbowy w Krotoszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego w dniu 09 maja 2005r. wniosku w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 20 maja 2005r. wynika, iż podatnik będzie dokonywał wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dla podatników z Niemiec. W związku z tym zostało sformułowane pytanie dotyczące sposobu przeliczania kwot w EURO wykazanych na wystawianych fakturach w przypadku zapłaty przelewem lub gotówką.

Zdaniem podatnika w przypadku zapłaty gotówką fakturę wystawia się w EURO według średniego kursu NBP z dnia zapłaty; w przypadku zaś przelewu należy brać pod uwagę przelicznik kursu waluty ogłoszony przez bank realizujący przelew w dniu zapłaty.

W rozdziale 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) uregulowano sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych.

W treści § 37 ust. 1 tego rozporządzenia postanowiono, że: "Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3".

Stosownie do brzmienia § 37 ust. 2 rozporządzenia:" W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony".

W świetle § 37 ust. 3 cytowanego rozporządzenia "W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio."

W przypadku zatem gdy na dzień wystawienia faktury (wystawionej w terminie) lub na dzień powstania obowiązku podatkowego (gdy faktura nie została wystawiona w prawidłowym terminie) - bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

W związku z powyższym, za niepoprawne uznać należy stosowanie kursu z dnia zapłaty.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania a traci swą ważność z dniem zmiany przepisów.

Urząd Skarbowy w Krotoszynie