POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-241/IV/2005/JW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.09.2005, sygn. PV/443-241/IV/2005/JW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.06.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie korekty deklaracji VAT-7 za okres 2002-2003r., za miesiące, w których nastąpiło odliczenie podatku VAT z tytułu importu towarów, w przypadku ich zwrotu do dostawcy w lipcu 2005r.

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik w okresie od czerwca 2002r. do maja 2003r. zakupił z Niemiec towar handlowy, dla potrzeb realizacji zamówienia od kontrahenta polskiego. Towary zostały oclone, zaś wszystkie należności celne z tym związane uiszczono.

Natomiast zapłacony podatek od towarów i usług VAT (zgodnie z dokumentami odprawy celnej SAD) został odliczony na zasadach ogólnych, obowiązujących w danym okresie.

Jednakże z przyczyn technicznych polski kontrahent odstąpił od zakupu przygotowanych dla niego towarów.

Towary te nie znalazły nabywców w Polsce przez kolejne dwa lata, jednak z uwagi na koszty transportowe pozostawały one w magazynie Podatnika.

W czerwcu 2005r. producent i dostawca towarów wystąpił do Podatnika o ich zwrot do Niemiec (zwrot nastąpi w miesiącu lipcu 2005r.) oraz poinformował, iż wystawi noty korygujące (credit note) anulujące transakcje zakupu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy należy skorygować deklaracje za miesiące, w których nastąpiło odliczenie podatku VAT z tytułu importu towarów (okres 2002-2003r.).

Podatnik stoi na stanowisku, iż nie należy korygować deklaracji za miesiące, w których dokonał odliczenia podatku VAT posiadając oryginały dokumentów celnych SAD.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zaprezentowany przez Podatnika stan faktyczny wymaga wyjaśnienia zasad opodatkowania podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.).

Przepisy tej ustawy będą miały bowiem zastosowanie w odniesieniu do czynności wykonanych przez Podatnika w okresie od czerwca 2002r. do maja 2003r., o których mowa w złożonym wniosku.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 2 tejże ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem VAT podlegała m.in. sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także eksport i import towarów lub usług.

Z kolei przez import towarów (w myśl art. 4 pkt 3) rozumiało się przywóz towarów na polski obszar celny, w tym również w wykonaniu czynności określonych w art. 16 (tj. czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w okresie od czerwca 2002r. do maja 2003r. Podatnik zakupił z Niemiec towary handlowe, które miały być przedmiotem odprzedaży kontrahentowi polskiemu.

W ustawie z dnia 8 stycznia 1993r. ustawodawca posługiwał się pojęciem sprzedaży (a nie dostawy), jako jednej z kategorii czynności cywilno-prawnych.

Istotą umowy sprzedaży jest bowiem zobowiązanie sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy oraz wydania jej kupującemu, któremu odpowiada zobowiązanie kupującego do odebrania rzeczy i zapłaty ceny.

W analizowanej sprawie, Podatnik jako kupujący odebrał rzecz, jednakże nie dokonał zapłaty.

Ponadto Podatnik podkreśla, iż towary te zostały oclone oraz uiszczono wszystkie należności celne z tym związane, zaś podatek od towarów i usług został zapłacony i odliczony na zasadach ogólnych obowiązujących w danym okresie.

Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Natomiast stosownie do treści art. 19 ust. 2, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów lub usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu ? suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Podatnik dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów (na podstawie posiadanych dokumentów SAD), zaś towary te przez kolejne dwa lata znajdowały się w magazynie Podatnika.

Należy zatem stwierdzić, iż Podatnik niewątpliwie dokonał importu towarów w okresie od czerwca 2002r. do maja 2003r. (co zostało potwierdzone dokumentami celnymi SAD).

Jednakże, z uwagi na fakt, iż towary te nie znalazły nabywcy w Polsce, zaś Podatnik nie zapłacił za ten towar - zostały w miesiącu lipcu 2005r. zwrócone do kontrahenta z Niemiec.

Zdaniem tut. Organu podatkowego, w przypadku zwrotu przedmiotowych towarów w miesiącu lipcu 2005r., brak jest podstaw do korygowania podatku z tytułu importu tych towarów za odpowiednie okresy rozliczeniowe w 2002-2003 roku.

Towary zostały bowiem faktycznie zaimportowane przez Podatnika, a podatek od towarów i usług (należny i naliczony) z tytułu ich importu rozliczono na zasadach ogólnych obowiązujących w danym okresie.

Pomorski Urząd Skarbowy