Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60, Dz. U. Nr 86 poz. 732) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 20.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia stawki podatku od towarów i usług w przypadku zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu,
stwierdza, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 20.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 09.06.2005 r. Podatnik, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60, Dz. U. Nr 86, poz. 732) wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą na gruncie Skarbu Państwa oddanym w użytkowanie wieczyste. Ponadto oświadczył, iż zamierza sprzedać część prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem kotłowni wybudowanym w 1969 r.(wg karty w księdze inwentarzowej środków trwałych nr 1/10/103/10: budynek szkieletowy, rok budowy 1969 r., powierzchnia 707,50 m2). Przedmiotowy budynek - jak podaje Podatnik - spółka początkowo nabyła na podstawie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z 1991 r., w drodze umowy leasingu z dnia 15.03.1996 r. Przedmiotem umowy leasingu było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 51 Kodeksu cywilnego, po byłym Przedsiębiorstwie Przemysłu Drzewnego. Podatnik podaje, iż jest następcą prawnym w/w Przedsiębiorstwa Państwowego.
W czasie trwania umowy leasingu, w dniu 01.04.1999 r. nastąpiło przewłaszczenie przedsiębiorstwa na rzecz Podatnika - tj. własności budynków, budowli i urządzeń oraz użytkowania wieczystego gruntów. I tak na podstawie umowy notarialnej z dnia 01.04.1999 r. Wnioskodawca nabył prawo własności m. in. przedmiotowego budynku. Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wnioskodawca oświadczył, iż budynek nie jest przez niego używany i ulega niszczeniu, ponadto wskazał, iż po 1996 r. Spółka nie poniosła żadnych wydatków związanych z remontowaniem w/w budynku, który jest trwale z gruntem związany.
Zdaniem Podatnika zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w opisanej przez Wnioskodawcę sytuacji, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice zostały określone zasadniczo w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 46, poz. 534 ze zm.). Kierując się brzmieniem art. 232 § 1 w/cyt. ustawy grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miast i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.
Zgodnie z dyspozycją § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DZ. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970), zwane dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynku lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Zatem z treści w/w przepisu wynika, iż zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku dostawy budynku lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113, Nr 90, poz. 756), zwanej dalej ustawą, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 (tj. zwalnia się dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe), pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Na gruncie ustawy (art. 43 ust. 2), przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:
- budynki i budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Z kolei z treści art. 43 ust. 6 wynika, iż zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Stosownie do treści wyżej wskazanych przepisów prawnych wynika, ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawę używanych budynków i budowli pod warunkiem że:
- w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;
- od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Zwolnienia o którym mowa powyżej nie można jednak zastosować do dostawy tych budynków i budowli, które łącznie spełniają 3 warunki:
- wartość nakładów na ich ulepszenie przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wyniosła co najmniej 30% ich wartości początkowej,
- podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na ich ulepszenie,
- podatnik użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Wnioskodawca wskazuje, iż zamierza zbyć część prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności budynku kotłowni trwale z gruntem związanej (wg karty inwentarzowej środków trwałych nr 1/10/103/10 jest to budynek szkieletowy, wzniesiony w 1969 r., o powierzchni 707,50 m2, 3 piętrowy z poddaszem). Ponadto Podatnik oświadcza, iż dnia 01.04.1999 r., na podstawie aktu notarialnego nabył prawo własności przedmiotowego budynku - transakcja ta nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Przedmiotowy budynek posadowiony jest na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste Wnioskodawcy.
W świetle wyżej wskazanego stanu faktycznego i prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż w opisanej przez Wnioskodawcę sytuacji, dostawa budynku kotłowni:
- którego budowę zakończono w 1969 r.,
- z tytułu nabycia którego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- w związku z którym Podatnik nie poniósł żadnych wydatków na jego ulepszenie,
korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2.
W związku z powyższym, stosownie do treści § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia, również zbycie prawa wieczystego użytkowania korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowiska Wnioskodawcy wyrażone w piśmie z dnia 20.05.2005 r. uzupełnione pismem z dnia 17.06.2005 r. za prawidłowe.