P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-57/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.07.2005, sygn. PP/443-57/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając w trybie 14a § 1 i § 4 Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 czerwca 2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi powstającymi na tle zastosowania art. 146 ust 2a i b ustawy o podatku od towarów i usług uznaje stanowisko za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny w sprawie.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan usługi inspektora nadzoru nad robotami budowlanymi, które Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi sklasyfikował następująco: PKWiU 74.20.60-00.00 - usługi kierowania przedsięwzięciami związanymi z obiektami budowlanymi inżynierią lądową i wodną.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie następującej treści: czy przy nadzorowaniu nad robotami instalacyjnymi (wod. kan., oraz c.o.) w ramach budownictwa mieszkaniowego na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowych słusznie stosuje Pan stawkę 7% powołując się na przepis art. 146 pkt. 2a i b ustawy o VAT?

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Pana zdaniem wykonując usługi nadzoru budowlanego w budownictwie mieszkaniowym słusznym jest zastosowanie preferencyjnej stawki VAT w wysokości 7% zaś prowadzenia nadzoru na pozostałych obiektach nie związanych z budownictwem mieszkaniowym zasadnym będzie opodatkowanie stawką 22%.

Stanowisko organu podatkowego w powyższej sprawie przedstawia się następująco.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku wynosi 22% (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT), z wyjątkiem towarów i usług, dla których przepisy cytowanej ustawy oraz wydanego na podstawie delegacji ustawowej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zmianami) przewidują preferencyjne stawki VAT oraz zwolnienia od opodatkowania. Wykaz towarów i usług zawarty w tych przepisach opiera się na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług jest uzależnione od zaklasyfikowania usług do odpowiedniego grupowania statystycznego.

We wniesionym wniosku wskazał Pan, iż świadczone przez usługi inspektora nadzoru budowlanego według Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi mieszczą się pod jakim symbolem PKWiU 74.20.60-00.00 - usługi kierowania przedsięwzięciami związanymi z obiektami budowlanymi i inżynierii lądowej i wodnej.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

lit a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

lit. b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W świetle powołanego przepisu w sprawie podniesionej przez Pana we wniosku zastosowanie będzie miała podstawowa stawka podatku w wysokości 22% zarówno przy świadczeniu usług nadzoru budowlanego w obiektach mieszkalnych jak i użytkowych albowiem usługi te nie mieszczą się w powołanym powyżej przepisie, do którego zastosowanie ma preferencyjna stawka VAT.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 20 czerwca 2005 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia Stronie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu