POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-96/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2005, sygn. PP/443-96/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 3 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

We wniosku zawarto pytanie: "czy opisaną niżej usługę wykonywaną na terenie Niemiec przez firmę mającą siedzibę w Niemczech należy potraktować jako import usług oraz naliczyć podatek VAT w wysokości 22% (faktura wewnętrzna) i wykazać go w deklarcji VAT-7 jako podatek od importu usług w poz. 33 ?.

Z treści pisma wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji miodu. W celu uzyskania pewności co do jakości sprzedawanego miodu zleca wykonanie specjalistycznych badań miodu (na zawartość antybiotyków) firmie " Applica" mającej siedzibę na terytorium Niemiec. Usługa badania miodu mieści się w symbolu PKWiU 74.30.11-00.00 -" usługi w zakresie badania i analiz składu i czystości substancji".

Powyższa usługa wykonywana jest w siedzibie zleceniobiorcy, a gotowy wynik wysyłany jest do Polski. Za wykonaną usługę kontrahent niemiecki wystawia rachunek w kwocie netto z adnotacją, że "obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku VAT ciąży na zleceniodawcy".

Zdaniem podatnika jest to import usług. Od kwoty wykazanej na rachunku od niemieckiego kontrahenta należy naliczyć 22 % podatku VAT oraz wystawić fakturę wewnętrzną.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa art. 17 ust. 1 pkt 4. W przepisie tym określono, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Wskazanego wyżej przepisu nie stosuje się w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju (Rzeczpospolita Polska), z wyłączeniem przypadków określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest ich usługobiorca lub nabywca towarów.

W myśl art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku, gdy usługi, o których mowa w ust. 3( m. in. w zakresie badań i analiz technicznych (PKWIU 74.3), są świadczone na rzecz:

1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego,

2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne (art. 106 ust. 7 ww. ustawy).

W związku z powyższym zakup przez Spółkę usługi badania miodu należy traktować jako import usług. Zakup tej usługi, świadczonej przez podmioty zagraniczne należy opodatkować podatkiem od towarów i usług w Polsce stawką podstawową 22% (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT), wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w deklaracji VAT-7 jako import usług w poz. 32, 33 "Import usług".

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie..

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu