Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.03.2005 r. (data wpływu 23.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego
stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe
UZASADNIENIE
Pismem złożonym w Urzędzie Skarbowym w Chrzanowie w dniu 20.04.2005 r. przedstawia Pani stan faktyczny, z którego wynika, iż do takich czynności jak:
1. koszenie traw i chwastów,
2. pielenie skupin krzewów i drzew,
3. grabienie traw i liści,
4. cięcie samosiejek,
5. przycinanie żywopłotów,
6. sadzenie i pielenie kwiatów,
stosuje Pani 3% stawkę podatku od towarów i usług.
Natomiast do takich czynności jak:
1. zbieranie śmieci z terenów zieleni,
2. zamiatanie i utrzymanie chodników,
3. bieżące wywożenie na wysypisko śmieci i innych odpadów,
stosuje Pani 7% stawkę podatku od towarów i usług.
Pytanie brzmi: czy Pani tok rozumowania jest prawidłowy, czy też w związku z tym, że usługa w przeważającej części dotyczy utrzymania terenów
zieleni nie powinna Pani zastosować jednolitej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 3%?.
Biorąc pod uwagę opisany wyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie - informuje:
Usługi w zakresie koszenia, grabienia, siania traw, przycinania żywopłotów, sadzenia i pielenia kwiatów - mieszczące się w grupowaniu PKWiU 01.41.12-00, opodatkowane są od dnia 01.05.2004 r. do 30.04.2008 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3%, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 1.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Usługi zbierania i wywozu śmieci z terenów zieleni, zaklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 90.00.2, opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, zgodnie z poz. 153 załącznika nr 3 do wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu
faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.