Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione przez Spółkę na adaptacje lokalu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 kwietnia 2016 r. (data wpływu 29 kwietnia 2016 r.), uzupełniony pismem z 30 czerwca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione przez Spółkę na adaptacje lokalu (pytanie nr 1) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 kwietnia 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z 30 czerwca 2016 r., (data wpływu 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione przez Spółkę na adaptacje lokalu pytanie nr 1.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 30 czerwca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 17 czerwca 2016 r. znak: IBPP2/4512-328/16/EK.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny (ostatecznie przedstawiony w piśmie z 30 czerwca 2016 r.):
Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towaru i usług. Wszelkie wydatki poniesione na adaptację lokalu użytkowego są związane z wykonywaniem przez Spółkę. wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z faktem, iż wspólnicy spółki z dniem 22 października 2015 r. powzięli jednomyślnie uchwałę o rozszerzeniu działalności między innymi o prowadzenie noclegowego obiektu turystycznego o charakterze krótkotrwałego zakwaterowania, przeprowadzono do końca kwietnia 2016 r. na koszt Spółki ., adaptację dotychczasowej siedziby spółki na potrzeby rozszerzonej działalności. Wszystkie faktury VAT kosztowe zostały wystawione na rzecz Spółki., jako nabywcy usług i towarów w ramach przeprowadzonej adaptacji. Lokal będący jednocześnie siedzibą Spółki. pozostaje w odpłatnym użytkowaniu Spółki na podstawie umowy najmu z dnia 1 lipca 2010 r. z późniejszym Aneksem nr 1/2015 z dnia 1 stycznia 2015 r. zawartej na czas nieokreślony pomiędzy Panią, będącą jednocześnie wspólnikiem Spółki z udziałem w spółce wynoszącym 50%, a spółką.
Aktualna wysokość czynszu na podstawie wyżej wymienionej umowy wynosi 2000 zł brutto miesięcznie. Lokal oddany w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu nigdy nie został wniesiony do spółki jako wkład własny wspólnika, co w tym konkretnym przypadku wymagałoby zachowania formy aktu notarialnego przy spisywaniu stosownego aneksu do umowy spółki. W związku z powyższym, iż faktycznym właścicielem lokalu pozostaje Pani, będąca jednocześnie wspólnikiem Spółki., nie ma prawnej możliwości, żeby uznać wyżej opisaną adaptację lokalu za inwestycje spółki. w obcy środek trwały i po jej zakończeniu sumę zewidencjonowanych wydatków pod datą ich zakończenia i przejęcia do użytkowania uznać za wartość początkową środka trwałego, jakim byłaby w tym przypadku inwestycja w obcy środek trwały, która podlegałaby amortyzacji na podstawie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 22a ust 2 pkt 1 (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm. - dalej: u.p.d.o.f.).
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz.1054 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT) Spółka , jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, uznała, iż nie ma również możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na adaptację lokalu i w dniu 18 kwietnia 2016 r. złożyła do Urzędu Skarbowego korekty deklaracji VAT-7 za miesiące styczeń i luty 2016 r. obniżając kwotę podatku naliczonego za te dwa miesiące o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur VAT kosztowych wystawionych na Spółkę. jako nabywcę towarów i usług zakupionych w celu adaptacji lokalu użytkowego, czyli zaliczanych przez. do nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych. korygując deklaracje VAT-7 za styczeń i luty 2016 r. nie zaliczyła jednak równocześnie kwoty podatku naliczonego z tytułu adaptacji lokalu do nabycia towarów i usług pozostałych. W efekcie Spółka uznała, iż nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług zakupionych w celu adaptacji lokalu zarówno w ramach nabyć zaliczanych u podatnika do środków trwałych i jak i nabyć towarów i usług pozostałych.
Po ponownym przeanalizowaniu sprawy, Spółka stoi na stanowisku, iż ma prawo odliczyć wartość podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w celu adaptacji lokalu w ramach nabycia towarów i usług pozostałych. Po otrzymaniu wiążącej interpretacji przez Izbę Skarbową w Katowicach, o ile stanowisko Spółki zostanie uznane za zgodne z ustawą o VAT, złożone zostaną stosowne korekty deklaracji VAT-7.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie
(oznaczone w piśmie
z 30
czerwca 2016 r. nr 1):
- Czy w związku z przeprowadzoną przez spółkę. adaptacją lokalu użytkowego w celu prowadzenia noclegowego obiektu turystycznego o charakterze krótkotrwałego zakwaterowania, spółka ma prawo odliczyć od podatku VAT należnego podatek VAT naliczony z faktur VAT (dokumentujących poniesione na adaptację lokalu wydatki) wystawionych przez kontrahentów, na których to fakturach Spółka widnieje jako nabywca towarów i usług, biorąc pod uwagę, iż Spółka. jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a wydatki poniesione na adaptację lokalu są związane z wykonywaniem przez Spółkę wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko Wnioskodawcy (dotyczące pytania nr 1 sformułowane w piśmie z 30 czerwca 2016 r.):
Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a wydatki poniesione na adaptację lokalu użytkowego są związane z wykonywaniem przez Spółka. wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i w związku z faktem, iż w ramach art. 88 w ust.1 Ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z pózn. zm. - dalej: ustawa o VAT) z dniem 1 grudnia 2008 r. uchylono pkt 2 (oraz ustępy 213), który to zapis wyłącza możliwość odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na nabytych towarów i usług, które nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, stoimy na stanowisku, iż wszelkie poniesione na adaptację lokalu wydatki udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Spółkę jako nabywcę, podlegają rozliczeniu w myśl ustawy o VAT czyli Spółka ma prawo odliczyć od nich podatek naliczony na warunkach ogólnych, to jest zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy o VAT, a mianowicie. iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ wszystkie rodzaje działalności, jakie prowadzi Spółka, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a adaptowany lokal służy wyłącznie do celów prowadzanej przez Spółkę działalność gospodarczej, Wnioskodawca uznał, iż posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktur VAT wystawionych na rzecz Spółki w związku z adaptacją lokalu.
Bez poniesienia wyżej opisanych wydatków na cele adaptacyjne, Spółka nie mogłaby uzyskać przychodu z prowadzenia noclegowego obiektu turystycznego o charakterze krótkotrwałego zakwaterowania.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa
w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego
o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów
z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza, zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.
Należy również podkreślić, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to, bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Spółka w ramach poszerzenia działalności m.in. o prowadzenie noclegowego obiektu turystycznego o charakterze krótkotrwałego zakwaterowania do końca kwietnia 2016 r. dokonała adaptacji lokalu użytkowego. Lokal będący jednocześnie siedzibą Spółki pozostaje w odpłatnym użytkowaniu na podstawie umowy najmu z 1 lipca 2010 r. z późniejszym aneksem z 1 stycznia 2015 r. Ww. umowa została zawarta na czas nie określony pomiędzy Panią, będącą jednocześnie wspólnikiem Spółki. Lokal oddany w odpłatne użytkowanie na podstawie najmu nigdy nie został wniesiony do Spółki jako wkład własny wspólnika. Wszelkie wydatki poniesione na adaptacje lokalu użytkowego są związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku powziął wątpliwość czy ma prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego od kwoty podatku VAT należnego z tytułu wydatków poniesionych na adaptacje lokalu użytkowego.
Mając na uwadze przedstawiony zaistniały stan faktyczny oraz ww. przepisy stwierdzić należy, że rozliczenie podatku na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ww. ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie warunek uprawniający do odliczenia jest spełniony, gdyż jak wskazał Wnioskodawca, wszelkie wydatki poniesione na adaptacje lokalu są związane z wykonywaniem wyłącznie czynności opodatkowanych podatnikiem od towarów i usług.
W związku z powyższym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego od kwoty podatku VAT należnego z tytułu poniesionych wydatków na adaptacje opisanego we wniosku lokalu użytkowego pod warunkiem iż nie wystąpią przesłanki negatywne o których mowa w powołanym powyżej art. 88 ustawy o VAT.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy w kwestii objętej pytaniem nr 1 jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Zmiana któregokolwiek elementu opisu zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku lub zmiana stanu prawnego powoduje, że interpretacja traci ważność.
Ocena prawna dotycząca stanowiska Wnioskodawcy w kwestii objętej pytaniem nr 2 sformułowanym w piśmie z 30 czerwca 2016 r. oraz w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach