Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik dokonuje sprzedaży usług polegających na drukowaniu: gazet, magazynów, czasopism o symbolu PKWiU 22.12 i 22.13 oraz książek o symbolu PKWiU ex 22.11, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.Nr 54, poz. 535).
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust.2 cytowanej ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1, 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dotyczy to również faktur za częściowe wykonanie usługi. W przypadku jednak świadczenia usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN I ISSN, do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego zastosowanie ma przepis art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu tych usług, nie później jednak niż 90 dnia licząc od dnia ich wykonania.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Minister Finansów korzystając delegacji ustawowej określonej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wydał w dniu 27 kwietnia 2004r. rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 97, poz. 971), w którym określił szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.
Przepis § 18 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów wskazuje, że w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Natomiast ust. 2 wskazanego wyżej przepisu określa, że faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawiane wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3.
W świetle przywołanych przepisów stwierdzić należy, że wystawienie przez podatnika faktury VAT z tytułu świadczenia usług wymienionych w zapytaniu, tj. określonych w art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług w dniu dokonania zapłaty można uznać za prawidłowe ale tylko wtedy, gdy zapłata została dokonana w ciągu 90 dni, licząc od dnia wykonania usługi. Podnieść przy tym należy, że jeżeli podatnik nie otrzyma zapłaty z tytułu świadczenia przedmiotowych usług w terminie, o którym mowa powyżej to termin do wystawienia faktury VAT upływa 90 dnia od dnia wykonania tych usług. Wskazać przy tym należy, że istnieje możliwość wystawienia faktury VAT przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed jego powstaniem.