Temat interpretacji
Z przedstawionego zapytania wynika, że Spółka zamierza dokonać nabycia od przedsiębiorsatwa z kraju UE wydzielonego organizacyjnie oddziału wymienionej firmy. Przedmiotem transakcji będą również, zapasy towarów handlowych, środki trwałe, jak również należności i zobowiązania oraz GOODWILL (wartość firmy).
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne, niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub rzeczy.Spośród czynności "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" można wymienić sprzedaż i zamianę oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu.
Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami czynność nabycia towarów od podatnika od wartości dodanej przez podatnika podatku od towarów i usług, której towarzyszy przemieszczenie towarów z innego państwa członkowskiego na terytorium kraju, należy rozpoznać jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i opodatkować podatkiem VAT.
W nawiązaniu do drugiej części pytania w zakresie nabycia - GOODWILL- czyli wartości firmy, należy stwierdzić, że w tym przypadku mamy do czynienia z nabyciem prawa o którym mowa w art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.Dlatego też zgodnie z art.2 pkt 9 w powiązaniu z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT czynność nabycia tych praw należy uznać jako import usług.