Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-2497/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. PI/005-2497/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Podał w systemie rejestracji REGON trzy miejsca prowadzenia działalności, w których dokonywana jest sprzedaż detaliczna oraz siedzibę, która pokrywa się z miejscem zamieszkania. Siedziba działalności oraz pozostałe miejsca prowadzenia działalności zostały zgłoszone do urzędu skarbowego na zgłoszeniu NIP-2.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego, właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Zatem w rozliczeniach dla podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu).

Jedynie w sytuacji, gdy podatnik będący osobą fizyczną wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów, stosownie do treści ust. 2 pkt 2 w/w artykułu, właściwość miejscową ustala się ze względu na miejsce zamieszkania.

Zatem w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług podatnik będący osobą fizyczną podaje w pierwszej kolejności miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, chyba że wykonuje czynności na terenie działania dwóch lub więcej urzędów, w takiej sytuacji podaje miejsce zamieszkania.

Stosownie do § 12 ust. 1 pkt 1 i 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz towarów i usług, dla których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wydanego na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery identyfikacji podatkowej.

Mimo, iż żadne przepisy nie precyzują jaki adres, miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności, podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług.

Najważniejsze są dane zgłoszone na druku VAT-R, które są podstawą wpisu podatnika do rejestru podatników VAT, nie zaś dane zgłoszone na druku NIP, czy też podane na fakturze.

Stosownie do § 21 ust. 1 w/w rozporządzenia, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 12 ust. 1 pkt 5 - 12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą, zgodnie z zasadami określonymi w w/w § 21.

Jak wynika z treści § 20 ust. 1 w/w rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zatem w przypadku błędnie wskazanego adresu nabywcy bądź sprzedawcy wystawca faktury wystawia fakturę korygującą, zgodnie z zasadami określonymi w § 19 w/w rozporządzenia.

Natomiast stosowanie skrótu FHU zamiast Firma Handlowo - Usługowa jako powszechnego i stosowanego zastępczo skrótu jest dopuszczalne.

W zakresie konieczności uwzględniania w nazwie nabywcy imienia i nazwiska przedsiębiorcy stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2(...). Zatem podatnikiem jest osoba fizyczna z imienia i nazwiska, a nie firma prowadzona przez osobę fizyczną, tym samym prawidłowym jest podawanie na fakturach imienia i nazwiska osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku