Temat interpretacji
Zgodnie z art. 14a § 1 i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w odpowiedzi na pismo z dnia 05.10.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 08.10.2004 r., wyjaśnia:
Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.
Ponadto przepis art. 19 ust. 21 cytowanej ustawy precyzuje, że obowiązek podatkowy z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Dotacje przedmiotowe, o których mowa podlegają, zatem opodatkowaniu taką stawką podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa konkretnego towaru lub świadczenie usługi. Dopłaty do ceny ścieków objęte są stawką 7%, zgodnie z poz. 153 załącznika nr 3 do cyt. ustawy o VAT, jako usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (symbol PKWiU 90.0), a także dotacje do ceny wody, (jako usług w zakresie rozprowadzania wody), oznaczone symbolem PKWiU 41.00.2 - mieszczące się w poz. 136 załącznika nr 3 cyt. ustawy, również objęte są stawką podatku VAT 7%.
Dla udokumentowania wspomnianej dotacji podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną.