Temat interpretacji
Odpowiedź:
Zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a , ust.2 i ust.3 ustawy z dn.11.III.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.nr 54,poz.535/ do dnia 31.XII.2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlanych dotyczących inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej.Przepisy regulujące podatek VAT nie zawierają żadnych postanowień dotyczących odrębnego fakturowania wykonanych robót budowlanych i materiałów budowlanych. Wycena roboty budowlanej zgodnie z zawartymi umowami dokonywana jest z uwzględnieniem kosztorysu lub według stawki ryczałtowej.Strony w umowach cywilno-prawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży. Umowy o realizację sprzedaży roboty budowlanej mogą określać sprzedaż roboty budowlanej składającej się z jednego elementu kosztu,jakim jest np. robocizna lub też sprzedaż roboty budowlanej może nie obejmować kosztów materiałów, jeżeli sa one własnością inwestora. W tym przypadku stawki podatku VAT odniesione są do sprzedaży roboty budowlanej lub obiektu , a fakturowaniu podlega wartość netto roboty budowlanej lub obiektu.
Strony w zawartych umowach mogą określać także odrębnie przedmiot sprzedaży, może to być miedzy innymi robocizna, materiały budowlane, usługi sprzętowe lub usługi transportowe, ale stawki podatku w tym przypadku będą odnosić się do tych towarów lub usług.
Jeżeli więc z zawartej umowy wynika, iż jej przedmiotem jest wykonanie określonych robót, to nawet w sytuacji, gdy podatnik odrębnie zafakturuje zużyte materiały i odrębnie wartość robót lub wystawi faktury po zakończeniu poszczególnych etapów budowy, obowiązuje jedna stawka, zgodna z przedmiotem umowy. W przypadku budowy domu mieszkalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą stawka podatku VAT wynosi 7%.
Podobne stanowisko, dotyczące odrębnego fakturowania robót i zużytych materiałów wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 28 marca 2003r. sygn.akt III SA 2029/01 i z dnia 26 kwietnia 2001r. sygn.akt I SA/Ka419/00.Zasady dotyczące określania przedmiotu opodatkowania w stosunku do ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, nie uległy zmianie po wejściu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług-identyfikacja towarów i usług następuje poprzez klasyfikacje statystyczne.Wyjaśnienia Ministra Finansów, informujące o wysokości stawki podatku VAT dla producentów okien, dotyczą przypadków zawarcia umowy na usługi montażu okien przez ich producenta. Według informacji GUS montaż okien przez ich producenta jest klasyfikowany jako dostawa towaru, dla której cena skalkulowana jest wraz z transportem i montażem.