AD.1.:Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0... - Interpretacja - US 24/1110/443/117/2004/IW

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.12.2004, sygn. US 24/1110/443/117/2004/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

AD.1.:
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się m.in. do usług transportu międzynarodowego, przy czym w świetle ust. 3 pkt 1 tego artykułu przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się m. in.: przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
v- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Dodatkowo wskazać należy, że w świetle regulacji prawnej zawartej w § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 i Nr 145, poz. 1541), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.
Natomiast w myśl art. 27 ust. 1 ustawy ww. w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. W ustępie 2 pkt 2 tego przepisu określono, ze w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to, że do części usługi transportowej wykonywanej poza granicami Polski nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.
Ze stanu przedstawionego we wniosku wynika, że Firma wykonuje usługi transportu międzynarodowego polegające na przewozie towarów z terytorium państwa unijnego na terytorium państwa trzeciego przez terytorium kraju, a zatem mając na uwadze powyżej powołane przepisy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 0% podlega jedynie odcinek krajowy.
AD.2.:
Podatnik w zapytaniu podnosi, że dokonuje importu usług transportu towarów promami i na podstawie art. 28 ust. 3 cyt. ustawy usługi te opodatkowuje na terenie kraju.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) i art. 19 ust. 19 cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania importu usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.
Mając powyższe na uwadze obowiązek podatkowy w imporcie usług transportu promami zakończonych w dniu 30.06.2004r., 04.07.2004r., 07.07.2004r., 08.07.2004r. powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) tj. z chwilą dokonania zapłaty nie później jednak niż odpowiednio 30.07.2004r., 03.08.2004r., 06.07.2004r., 07.07.2004r.
AD. 3.:
Usługi transportu towarów wykonane przed dniem 01.05.2004r. i dotyczące przywozu i wywozu towarów pomiędzy Polską, a krajami Unii Europejskiej, od których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w miesiącu maju 2004r. należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 za maj 2004 według przepisów, cyt. na wstępie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym
AD.4. :
Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97 poz. 970 z późn. zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie , w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia , kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego ( § 37 ust. 3 cyt. rozporządzenia)
W obu przypadkach jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
Zgodnie z § 37 ust. 4 cyt. rozporządzenia wyżej cytowane przepisy stosuje się odpowiednio do przeliczenia kwot wykazanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności , które u podatnika stanowią : wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż do faktury "wystawionej w złotówkach" nie ma zastosowania cyt. § 37 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
AD. 5. :
Z załączonej przykładowej faktury wynika, że jest ona wystawiona w złotych polskich .
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż do faktury "wystawionej w złotówkach" nie ma zastosowania cyt. § 37 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu