Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarboweg... - Interpretacja - PP 443 74 11 04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PP 443 74 11 04, Urząd Skarbowy w Olkuszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, w związku z wniesionym zapytaniem, czy sprzedaż lokali użytkowych w budynku po adaptacji powyżej 30% podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Artykuł 43 ust. 2 ww. ustawy wprowadził definicję towarów używanych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z którą są nimi:

    1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat;
    2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej 5 lat.

Ustawa o podatku od towarów i usług, w art. 43 ust. 6, wskazuje dodatkowe ograniczenia w zwolnieniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, tzn. stanowi, że zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

    1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
    2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jeżeli więc Gmina dokonująca adaptacji budynku nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, a koszt adaptacji przewyższył 30% wartości tego budynku, to sprzedaż lokali użytkowych w tym budynku podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Odpowiedzi na powyższe pytanie organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Olkuszu