Temat interpretacji
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 1.09.2004 r., znak pisma (...), z zakresu podatku od towarów i usług wyjaśnia, co następuje:
Przedmiotem zapytania podatnika jest rozstrzygnięcie kwestii powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania faktury potwierdzającej przekazanie zaliczki dla kontrahenta z Unii Europejskiej.Jak wynika z treści pisma, Spółka przekazała w dniu 9.06.2004 r. kontrahentowi z Unii (Włochy) zaliczkę na dostawę towaru w kwocie 300.000 EUR. Kontrahent przesłał fakturę z dnia 15.06.2004 r. potwierdzającą przyjęcie zaliczki. Natomiast realizacja dostaw odbędzie się bezpośrednio z Włoch na Ukrainę. Podatnik uważa, że w opisanej sytuacji nie ma do czynienia ani z eksportem towarów, ani z nabyciem wewnątrzwspólnotowym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie wystąpił zatem obowiązek podatkowy, w związku z czym nie należy wystawiać faktury wewnętrznej ani wykazywać tej czynności w deklaracji VAT-7.
Analizując powyższy stan faktyczny tut. Urząd potwierdza stanowisko przedstawione przez Podatnika. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o PTU, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Ponieważ w omawianym przypadku krajem rozpoczęcia dostawy są Włochy (Kraj Wspólnoty), a krajem zakończenia dostawy jest Ukraina (państwo trzecie), nie zostały tu spełnione warunki z art. 9 oraz 25 ustawy o PTU do orzeczenia o zaistnieniu nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Sytuacja opisana przez Wnioskodawcę nie stanowi także eksportu w rozumieniu definicji zawartej w art. 2 pkt 8 ustawy o PTU, ponieważ wywóz towarów do państwa trzeciego nie następuje z Polski. Przekazana przez Podatnika zaliczka na poczet dokonania dostawy towarów z Włoch na Ukrainę i otrzymana w związku z tym faktura potwierdzająca jej otrzymanie, nie wywołuje skutku w postaci powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 20 ust. 7 ustawy o PTU.