Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie na pisemne zapytanie z dnia 15.09.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że spółka została zakwalifikowana do udziału w projekcie eVITA, który zakłada wdrażanie pilotażowego programu zastosowania technologii informacyjnych (IT) w rozwoju lokalnym. Program ten to wyposażenie kilku społeczności w sprzęt zapewniający dostęp do internetu, pozwalający na m.in. usprawnione kontakty między urzędem a mieszkańcami gminy, rozwijanie przedsiębiorczości i edukacji, udział w szkołach poprzez internet, podejmowanie pracy za pomocą internetu. Jednym z elementów tego projektu jest wyposażenie gminy w sprzęt konieczny do zrealizowania projektu wdrożenia infrastruktury informatycznej. Rodzaj, ilość i parametry techniczne potrzebnego sprzętu została określone przez integratora systemów informatycznych - firmę ComputerLand, na podstawie uzgodnionego wcześniej ze spółką zakresu wdrożenia. Sprzęt zostanie przekazany w formie darowizny bezpośrednio przez producenta - firmę X z siedzibą w Holandii. W związku z tym podatnik zwrócił się z pytaniem, czy w przypadku otrzymania darowizny w sprzęcie pochodzącym z innego kraju UE jest konieczność opłacenia podatku VAT przez obdarowanego?
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż w świetle art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju. Z powyższego wynika stosując rozumowanie "a contario", że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez wynagrodzenia na terytorium Polski, czyli nabycie towaru w postaci sprzętu w drodze darowizny od holenderskiego producenta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.
Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy nabywcę lub na ich rzecz z terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju.
Jak wynika z pisma podatnika sprzęt konieczny do zrealizowania projektu ma być przekazany w formie darowizny od firmy X zrejestrowanej w Holandii.
Nabycie zatem tych towarów przez spółkę w formie darowizny nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług, ponieważ czynność ta nie spełnia dyspozycji zawartej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.