Podatnik przedstawia stan faktyczny, z którego wynika, iż wykonuje usługi informatyczne a także usługi sprzedaży praw i udzielania licencji na program... - Interpretacja - ZP/443-597/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.12.2004, sygn. ZP/443-597/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik przedstawia stan faktyczny, z którego wynika, iż wykonuje usługi informatyczne a także usługi sprzedaży praw i udzielania licencji na programy komputerowe na rzecz kontrahenta zagranicznego.

Wnioskująca, prezentując Swoje stanowisko powołuje się na przepisy art. 27 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 1 maja 2004r., zgodnie z którymi miejscem świadczenia usług sprzedaży praw majątkowych oraz udzielania licencji i sublicencji dla kontrahenta zagranicznego jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem, zdaniem Spółki, przedmiotowe usługi, świadczone na rzecz kontrahenta zagranicznego z siedzibą w USA, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, jednocześnie podatek naliczony w wydatkach poniesionych w związku z tą sprzedażą w całości podlega odliczeniu.

Ustosunkowując się do powyższych kwestii, należy stwierdzić co następuje;

W myśl uregulowań przepisów art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od reguły tej ustawodawca przewidział wyjątki, w szczególności odnośnie miejsca opodatkowania niektórych usług o charakterze niematerialnym. Szczególne miejsce opodatkowania stosuje się wyłącznie do tych usług niematerialnych, które zostały wymienione w zamkniętym katalogu zawartym w art. 27 ust. 4 przywoływanej ustawy.

Stosownie do przepisu art. 27 ust. 4 pkt 1 przywoływanej ustawy w związku z ust. 3 tego artykułu w przypadku, gdy usługi sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, są świadczone na rzecz:

1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub

2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Z przedstawionego przez Spółkę stanowiska wynika, iż usługi sprzedaży praw majątkowych lub licencji i sublicencji na programy komputerowe świadczone są przez Wnioskującą na rzecz kontrahenta zagranicznego z siedzibą w USA, zatem zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy podatkowej, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę tj. USA. Podmiotem zobligowanym do zapłaty podatku jest usługobiorca. Usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stawka podatku w powyższym przypadku nie ma znaczenia, bowiem opodatkowanie tych usług nastąpi na terenie USA.

W odniesieniu do drugiej z poruszonych kwestii zastosowanie ma przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy. W regulacjach przywoływanego powyżej artykułu stanowi się, iż podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka posiada zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, pod tym jednak warunkiem, że importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczonej przez Spółkę usługi oraz kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby świadczenie usługi było wykonane na terytorium kraju, przy jednoczesnym posiadaniu przez Spółkę dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatkuz omawianymi usługami.

Wobec powyższego stanowisko wyrażone przez Spółkę w piśmie skierowanym do tutejszego organu podatkowego można uznać za zgodne z przepisami w/w ustawy.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu