Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-2174/04/CIP

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.11.2004, sygn. PI/005-2174/04/CIP, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik prowadzi sprzedaż m.in. gazu płynnego LPG - towaru akcyzowego zharmonizowanego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Dla celów obrotu gazem Podatnik uzyskał dla trzech miejsc prowadzenia działalności gospodarczej status składu podatkowego. Prowadzenie składu podatkowego wymaga stałej obecności pracowników urzędu celnego - pracowników szczególnego nadzoru podatkowego. Oznacza to konieczność udostępnienia pracownikom urzędu celnego pomieszczeń biurowych dla wykonania zadań określonych ustawą o podatku akcyzowym.

Ocena prawna stanu faktycznego

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast zgodnie z ust. 2 cyt. wyżej przepisu nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z cyt. wyżej przepisów wynika, iż nieodpłatne świadczenie usług związane z prowadzonym przedsiębiorstwem - nie podlega opodatkowaniu.

Podatnik udostępnia pomieszczenia na rzecz pracowników urzędu celnego w związku z wykonywaniem przez nich czynności wynikających z ustawy o podatku akcyzowym.

Zatem należy stwierdzić, że udostępnienie pomieszczeń jest wywiązaniem się z ustawowego obowiązku zapewnienia przez podatnika pracownikom szczególnego nadzoru podatkowego organu celnego warunków do dokonywania czynności służbowych (sprawowania nadzoru) wobec wyrobu akcyzowego zharmonizowanego (gaz LPG), znajdującego się w składach podatkowych.

Obowiązek udostępnienia pomieszczeń biurowych pracownikom urzędu celnego, związany jest z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Mieści się w pojęciu działania podatnika, jednak działanie to nie wynika z woli podatnika, zatem nie jest świadczeniem usługi, której wykonanie następuje poprzez realizację postanowień umowy.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdza, iż nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń biurowych na rzecz pracowników urzędu celnego należy uznać za czynność, która nie mieści się w hipotezie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku