W zakresie stawki podatku VAT dla darowizny pawilonu handlowego. - Interpretacja - IPPP2/443-1226/12-4/DG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2013, sygn. IPPP2/443-1226/12-4/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

W zakresie stawki podatku VAT dla darowizny pawilonu handlowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21.09.2012r. (data wpływu 22.10.2012r.) uzupełnionym pismem z dnia 19.11.2012r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14.11.2012r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla darowizny pawilonu handlowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.10.2012r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 19.11.2012r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14.11.2012r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla darowizny pawilonu handlowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi z synem w ramach spółki cywilnej działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali użytkowych, działalnością reklamową oraz restauracyjną (działalność restauracyjna w związku z najmem jest zawieszona). Przedmiotem najmu jest budynek restauracyjny oraz pawilon handlowy. Pawilon handlowy został zakupiony przez Spółkę w czerwcu 2008r. na fakturę i odliczono od tego zakupu podatek VAT oraz odliczana jest od pawilonu amortyzacja. Wnioskodawca podjął decyzję o wycofaniu pawilonu z ewidencji środków trwałych i przekazaniu w darowiźnie członkowi rodziny należącemu do I grupy pokrewieństwa. Od momentu zakupu pawilonu nie było prowadzonych żadnych inwestycji ani remontów podwyższających wartość pawilonu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przekazując pawilon w darowiźnie Wnioskodawca będzie musiał wystawić fakturę VAT z naliczonym 23% podatkiem VAT i odprowadzić jako należny do Urzędu Skarbowego...

  • Czy darowizna przekazana członkowi rodziny z I grupy pokrewieństwa będzie zwolniona z podatku od towarów i usług VAT...

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    Przekazana w darowiźnie nieruchomość nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

    Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

    Ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, czyli przez odpłatną dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

    1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    2. wszelkie inne darowizny

    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

    Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy).

    Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7 ustawy).

    Z powyższych przepisów wynika więc, iż aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

    • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
    • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
    • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

    Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

    Czynności, które nie są wymienione w art. 5 ustawy, należą do czynności wyłączonych spod opodatkowania VAT.

    Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

    W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

    Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

    W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

    1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
    2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

    Z treści ww. przepisu wynika, iż dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku lub budowli kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

    Według art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

    1. wybudowaniu lub
    2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

    Użyte w art. 2 pkt 14 ustawy, sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu wskazuje na katalog czynności wymienionych w art. 5 ustawy, czyli dana czynność musi podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, choć nie jest konieczne, aby faktycznie był naliczony podatek od tej czynności może to być czynność zwolniona od podatku.

    Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką można rozumieć m. in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez właściciela (dokonującego dostawy) czynności podlegających opodatkowaniu.

    Należy zauważyć, iż za czynność podlegającą opodatkowaniu należy uznać nie tylko umowę sprzedaży, ale także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

    Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

    Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych, działalność reklamową oraz restauracyjną. Wskutek podjętej decyzji Spółka ma zamiar wycofać nabyty w czerwcu 2008r. pawilon handlowy z ewidencji środków trwałych i przekazać go w darowiźnie członkowi rodziny. Z tytułu zakupu przedmiotowego pawilonu udokumentowanego fakturą VAT Spółka odliczyła podatek naliczony. Pawilon handlowy jest obecnie wynajmowany. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż od momentu zakupu pawilonu handlowego nie prowadzono inwestycji bądź remontów podwyższających jego wartość.

    Jak wskazano wyżej opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia, pozostają poza zakresem obowiązywania ustawy o VAT (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

    W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca dokonał zakupu ww. pawilonu na podstawie faktury VAT, z której dokonał odliczenia podatku naliczonego. Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi m.in. działalność w zakresie wynajmu lokali użytkowych, w tym przedmiotowy pawilon jest również wynajmowany. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przy nabyciu pawilonu handlowego przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na przeznaczenie go na wynajem użytkowy, która to usługa w przepisach ustawy o VAT jak i rozporządzeniach wydanych do tej ustawy nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT i podlega opodatkowaniu stawką podstawową. W konsekwencji powyższego darowiznę członkowi rodziny przedmiotowego pawilonu należy uznać za dostawę towaru, bowiem Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z jego nabycia i Wnioskodawca skorzystał z tego uprawnienia.

    Jednakże przedmiotem darowizny ma być nieruchomość zabudowana pawilonem handlowym. W związku z tym należy w takiej sytuacji ustalić właściwą stawkę podatku VAT dla dostawy nieruchomości. Jak wyżej wskazano Spółka nabyła w czerwcu 2008r. ww. pawilon w ramach czynności podlegających opodatkowaniu /wystawiono fakturę VAT z naliczonym podatkiem/. Ponadto Spółka wskazała, iż od momentu nabycia pawilonu nie ponosiła żadnych nakładów, które podwyższałyby jego wartość. Zatem do pierwszego zasiedlenia tego obiektu doszło w czerwcu 2008r. Wnioskodawca planując przekazanie nieruchomości członkowi rodziny dokona jej darowizny w ramach dostawy towaru podlegającej opodatkowaniu. Przy czym tut. Organ wskazuje, iż dostawa ta odbędzie się po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia i będzie korzystać zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ze zwolnienia od podatku.

    Należy także zauważyć, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Zatem skoro dostawa pawilonu handlowego będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia będzie korzystać również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

    W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe, bowiem darowizna /dostawa/ przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT, natomiast nie będzie wyłączona z opodatkowania tym podatkiem.

    Tut. Organ nadmienia, iż w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości i z tego uprawnienia skorzystał, dokonując dostawy przedmiotowej nieruchomości jako korzystającej ze zwolnienia od VAT, będzie zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego w trybie przepisów art. 91 ustawy o VAT.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 253 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie