Temat interpretacji
1.Czy prawidłowe jest twierdzenie Spółki, iż w odniesieniu do zakupu nekrologu w związku ze śmiercią pracownika, Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony od podatku należnego?
2.Czy prawidłowe jest twierdzenie Spółki, iż w odniesieniu do umieszczenia nekrologu w prasie w związku ze śmiercią pracownika, Spółka nie jest zobowiązana do wykazywania podatku należnego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 stycznia 2013 r. (data wpływu 14 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego związanego z zakupem nekrologu w związku ze śmiercią pracownika oraz braku obowiązku wykazania w deklaracji podatku należnego w odniesieniu do umieszczonego w prasie nekrologu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego związanego z zakupem nekrologu w związku ze śmiercią pracownika oraz braku obowiązku wykazania w deklaracji podatku należnego w odniesieniu do umieszczonego w prasie nekrologu,
- prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związanego z zakupem wiązanki i nekrologu w związku ze śmiercią członka rodziny pracownika oraz braku obowiązku wykazania w deklaracji podatku należnego.
Pismem z dnia 10 stycznia 2013 r. (data wpływu 14 stycznia 2013 r. ) uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisu zaistniałego stanu faktycznego, przedstawienia pytań oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W lipcu 2012 r. wnioskująca Spółka dokonała zakupu nekrologu w związku ze śmiercią pracownika. Spółka uznając, iż odpłatne nabycie ww. usługi nastąpiło w związku z czynnościami opodatkowanymi, skorzystała z przysługującego jej prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego obniżając ten ostatni o kwotę podatku określoną na fakturze otrzymanej z tytułu nabycia przedmiotowej usługi. Jednocześnie też Spółka nie naliczyła podatku należnego, uznając, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie jest do tego zobowiązana, z uwagi na brak beneficjenta dokonanej czynności.
Ponadto Spółka, w związku ze śmiercią członka rodziny pracownika, dokonała zakupu wiązanki pogrzebowej oraz nekrologu w prasie. Powyższe wydatki Wnioskodawczyni zaliczyła do wydatków reprezentacyjnych, niezwiązanych z czynnościami opodatkowanymi w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, uznając tym samym, iż przy dokonywaniu powyższych czynności nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego oraz iż nie jest ona zobowiązana do wykazania podatku należnego.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytania
(sformułowane w uzupełnieniu wniosku):
- Czy prawidłowe jest twierdzenie Spółki, iż w odniesieniu do zakupu nekrologu w związku ze śmiercią pracownika, Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony od podatku należnego...
- Czy prawidłowe jest twierdzenie Spółki, iż w odniesieniu do umieszczenia nekrologu w prasie w związku ze śmiercią pracownika, Spółka nie jest zobowiązana do wykazywania podatku należnego...
Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), Spółka dokonując zakupu nekrologu w związku ze śmiercią pracownika ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym nie jest ona zobowiązana do wykazania podatku należnego w związku z umieszczeniem we własnym imieniu nekrologu w prasie.
Fundamentalną cechą VAT jest zasada neutralności tego podatku dla podatników, tj. osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą (w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT), bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zasada ta realizowana jest poprzez umożliwienie podatnikowi pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych z jego działalnością gospodarczą, dzięki czemu ekonomiczny ciężar podatku co do zasady spoczywa na finalnym konsumencie. Z licznych orzeczeń sądownictwa polskiego, jak i orzeczeń ETS, wynika wyraźnie, iż zasadę tą należy traktować nie jako przywilej lecz jako podstawowe prawo podatnika, a każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi wynikać wprost z przepisów prawa i to wyłącznie tych, które zostały wydane zgodnie z Dyrektywą 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej.
Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z kolei z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
- z tytułu nabycia towarów i usług,
- potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
- od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4
Z powołanych regulacji wynika zatem, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego przysługuje podatnikowi wówczas, gdy łącznie spełnione są przesłanki pozytywne, tj. towary lub usługi nabywane są przez podatnika VAT (w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT) w celu ich wykorzystania do czynności opodatkowanych, dokonywanych w ramach działalności gospodarczej, przy jednoczesnym nie wystąpieniu żadnej z przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT, których wystąpienie skutkuje ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego (w analizowanym stanie faktycznym znaczenia ma art. 88 ust. 1 ustawy o VAT).
W związku z tym, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność opodatkowaną i jest czynnym podatnikiem VAT, ocena prawna powinna się sprowadzać do udzielenia odpowiedzi na pytanie czy nabyta usługa/towar służy lub w przyszłości ma służyć prowadzonej działalności gospodarczej, pozostając w pośrednim lub bezpośrednim związku z czynnościami opodatkowanymi, a następnie w przypadku stwierdzenia, iż pozostaje w związku z czynnościami opodatkowanymi czy, w przedstawionym stanie faktycznym, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie zostało, na mocy art. 88 ust. 1 ustawy o VAT, ograniczone.
Z przepisów ustawy o VAT wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością, nieistotne jest przy tym czy związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika ma charakter pośredni czy bezpośredni. Związek bezpośredni dokonywanych zakupów z działalnością podatnika zachodzi wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez podatnika. Natomiast pośredni związek nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy występuje wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Z powyższego wynika zatem, że to cel decyduje o tym czy nabyty towar lub usługa związane są z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. Nawet w sytuacji, gdy podatnik nabywa towar lub usługę, która bezpośrednio nie może być związana z czynnością podlegającą opodatkowaniu, lecz celem tego nabycia jest zwiększenie efektywności pracy, a przez to zwiększenie sprzedaży opodatkowanej podatnika, to bez wątpienia należy uznać, iż ostatecznie dokonane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi.
Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, iż zakup nekrologu w związku ze śmiercią pracownika należy traktować jako czynność pośrednio związaną z działalnością opodatkowaną. Wynika to z tego, że wydatek ten poniesiony jest w celu zwiększenia efektywności pracy i poprawy atmosfery w pracy, wynika on z norm i wprowadzonych przez Spółkę zwyczajów, a więc niewątpliwie służy szeroko rozumianemu przedsiębiorstwu podatnika i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jednocześnie też należy zauważyć, iż w przedmiotowym stanie faktycznym nie zachodzi ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z powołanym przepisem prawo obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (art. 88 ust. 1 ustawy o VAT) oraz towarów i usług, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usług (art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o VAT) albo zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7 ustawy o VAT (art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o VAT).
Podsumowując powyższe, Spółka uznaje, iż skoro poniesiony wydatek należy do ogólnych kosztów działalności Spółki, które są uwzględniane w cenie dostarczanych towarów i świadczonych usług, a zatem pozostają w ścisłym i bezspornym związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług i jednocześnie w przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzi żadna z przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ust. 1 ustawy o VAT, to wnioskującej Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Powyższe pojęcie, na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, a w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jak również wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów. Przez towary natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, jak również wszelkie postacie energii.
Z powołanych przepisów wynika, że w przypadku zamieszczenia w prasie nekrologów i kondolencji nie można mówić, zdaniem Spółki, o dostawie towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Mając na uwadze powołaną powyżej regulację oraz okoliczności, iż świadczenie polegające na umieszczeniu nekrologu w prasie w związku ze śmiercią pracownika Spółki nie ma beneficjenta, Spółka uznaje, iż czynność ta nie może zostać również uznana za usługę w rozumieniu ustawy o VAT.
Powyższe uzasadnia twierdzenie Spółki, że ww. czynność nie mieści się w zakresie przedmiotowym art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konkluzji, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym wnioskująca Spółka nie jest zobowiązana do wykazania podatku należnego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W świetle art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W lipcu 2012 r. Spółka dokonała zakupu nekrologu w związku ze śmiercią pracownika. Spółka uznając, iż odpłatne nabycie ww. usługi nastąpiło w związku z czynnościami opodatkowanymi, skorzystała z przysługującego jej prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego obniżając ten ostatni o kwotę podatku określoną na fakturze otrzymanej z tytułu nabycia przedmiotowej usługi. Jednocześnie Spółka nie naliczyła podatku należnego, uznając, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie jest do tego zobowiązana, z uwagi na brak beneficjenta dokonanej czynności.
Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie nekrologu na zasadach przewidzianych w art. 86 ust. 1, pod warunkiem spełnienia przesłanek pozytywnych, tj. że przekazanie tych towarów będzie związane z opodatkowaną działalnością Wnioskodawcy, przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z art. 88 tej ustawy.
Wobec powyższego w sytuacji wykonywania czynności opodatkowanych, stanowisko Wnioskodawcy, iż będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup nekrologu związanego ze śmiercią pracownika, należało uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Art. 8 ust. 1 ustawy, stanowi iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Z treści przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.
Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 oraz w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy.
Według art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy).
Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
- których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny sprawy oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż w przypadku umieszczenia w prasie nekrologu w związku ze śmiercią pracownika nie występuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a zatem czynności tej nie można uznać za dostawę towarów. Powyższa czynność nie stanowi również świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Tym samym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Reasumując, Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury dotyczącej umieszczenia nekrologu w prasie w związku ze śmiercią pracownika. Natomiast Wnioskodawca nie jest obowiązany do wykazania w deklaracji podatku należnego w odniesieniu do umieszczenia w prasie nekrologu.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego związanego z zakupem nekrologu w związku ze śmiercią pracownika oraz braku obowiązku wykazania w deklaracji podatku należnego w odniesieniu do umieszczonego w prawie nekrologu. Natomiast wniosek w części dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związanego z zakupem wiązanki i nekrologu w związku ze śmiercią członka rodziny pracownika oraz braku obowiązku wykazania w deklaracji podatku należnego został rozpatrzony interpretacją nr IPTPP1/443-851/12-5/MG.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 804 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi