W celu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu czynności drukowania czasopism (będących dostawą towarów) należy stosować art. 19 u... - Interpretacja - IPTPP1/443-837/12-5/MG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2013, sygn. IPTPP1/443-837/12-5/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

W celu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu czynności drukowania czasopism (będących dostawą towarów) należy stosować art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2012 r. (data wpływu 24 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy czasopism jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • uznania, czy druk czasopism jest dostawą towarów czy świadczeniem usług oraz stawki podatku dla tej czynności,
  • momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy czasopism.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej Drukarnia) zajmuje się drukowaniem czasopism, katalogów, broszur, druków reklamowych. W swej działalności między innymi dokonuje czynności druku czasopism i pozostałych periodyków oznaczonych symbolami ISSN sklasyfikowanych pod nr PKWiU 58.14.1. Czynności te są wykonywane na zlecenie bezpośredniego wydawcy lub agencji pośredniczącej przygotowującej merytoryczną i graficzną zawartość drukowanego materiału w postaci plików PDF. Proces drukowania obejmuje proces przeniesienia otrzymanego materiału na formy drukowe, druk oraz oprawę introligatorską dającą w rezultacie produkt finalny jakim jest broszura lub czasopismo. Drukarnia nie prowadzi dystrybucji tych produktów do indywidualnego odbiorcy. Sprzedaż odbywa się na podstawie indywidualnych zamówień klientów i to oni zajmują się dystrybucją wydrukowanych czasopism do ostatecznego odbiorcy.

Zlecenia wykonywane są na maszynach własnych Drukarni z wykorzystaniem własnych materiałów (papier, farba, kleje, środki chemiczne stosowane w procesie druku). Drukarnia nie ingeruje w treść merytoryczną drukowanych czasopism. W klasyfikacji PKD działalność Drukarni jest sklasyfikowana pod nr 18.12. Z Pozostałe drukowanie.

W rozumieniu Wnioskodawcy Drukarnia wykonując czynności druku na zlecenie klientów świadczy usługi druku i w związku z tym w zakresie podatku od towarów i usług stosuje podstawową stawkę podatkową, obecnie 23%, gdyż w obowiązujących przepisach dotyczących podatku od towarów i usług brak podstawy prawnej do stosowania obniżonej stawki podatku na usługi druku.

Czasopisma drukowane przez Wnioskodawcę wytwarzane są metodami poligraficznymi. Proces druku polega na przeniesieniu otrzymanego od wydawcy materiału merytorycznego w postaci plików PDF na formy drukowe, druk offsetowy oraz oprawę introligatorską.

Drukarnia wykonuje czynności druku na zlecenie Wydawcy i jako taka nie analizuje zawartości merytorycznej otrzymanych do druku materiałów. Niejednokrotnie Wnioskodawca nie jest w stanie ocenić zawartości procentowej odpłatnych lub nieodpłatnych ogłoszeń handlowych, reklam czy tekstów reklamowych, gdyż to Wydawca zlecający Wnioskodawcy druk zawiera umowy z reklamodawcami i tylko on jest w stanie zdefiniować co jest tekstem zleconym przez reklamodawcę, a co jest inwencją samego Wydawcy. Na podstawie nakładów drukowanych czasopism Wnioskodawca jest w stanie stwierdzić, że dotychczas żadne z nich nie spełniało wymogów określonych dla czasopism specjalistycznych. Gdyby istniała taka konieczność Wnioskodawca byłby zmuszony opierać się na oświadczeniu Wydawcy co do powierzchni przeznaczonej na zadruk ogłoszeniami handlowymi, reklamami i tekstami reklamowymi. Na podstawie bardzo subiektywnej oceny, Wnioskodawca uważa, że w drukowanych czasopismach powierzchnia przeznaczona na ogłoszenia handlowe, reklamy i teksty reklamowe nie przekracza 67% całości zadrukowanej powierzchni ale tylko Wydawca może określić to precyzyjnie.

Drukarnia w umowach z kontrahentami nie przewiduje rozliczenia zwrotu wydawnictw. To Wydawcy zajmują się dystrybucją czasopism do sieci sprzedaży i tylko Wydawca może mieć zawarte umowy z kolporterami przewidujące takie zwroty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jeżeli czynności drukowania czasopism oznaczonych symbolem ISSN sklasyfikowane w PKWiU jako 58.14.1 uznamy jako dostawę towarów, to który przepis art. 19 stosować w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego:

  • czy art. 19 ust. 13 pkt 3 mówiący, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:
    1. książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) z wyłączeniem map i ulotek,
    2. gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw,

  • czy art. 19 ust. 13 pkt 8 mówiący, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą: otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu czynności polegających na drukowaniu:
    1. książek (PKWiU ex 58.11.1) z wyłączeniem map i ulotek,
    2. gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania czynności...

Zdaniem Wnioskodawcy, Drukarnia wykonując czynności polegające na drukowaniu powinna stosować przepis art. 19 ust. 13 pkt 8, czyli ten określający moment powstania obowiązku podatkowego dla czynności polegających na drukowaniu. W myśl tego przepisu obowiązek podatkowy z tytułu czynności polegających na drukowaniu:

  1. książek (PKWiU ex 58.11.1) z wyłączeniem map i ulotek,
  2. gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU 58.14.1)

- powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 90. dnia od wykonania czynności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel,

Art. 8 ust. 1 stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy sprzedażą jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z przepisem art. 15 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Stosownie do treści art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:

  1. książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek,
  2. gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Natomiast z treści art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu czynności polegających na drukowaniu:

  1. książek (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek,
  2. gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania czynności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zajmuje się drukowaniem czasopism, katalogów, broszur, druków reklamowych. W swej działalności między innymi dokonuje czynności druku czasopism i pozostałych periodyków oznaczonych symbolami ISSN sklasyfikowanych pod nr PKWiU 58.14.1. Czynności te są wykonywane na zlecenie bezpośredniego wydawcy lub agencji pośredniczącej przygotowującej merytoryczną i graficzną zawartość drukowanego materiału w postaci plików PDF. Proces drukowania obejmuje proces przeniesienia otrzymanego materiału na formy drukowe, druk oraz oprawę introligatorską dającą w rezultacie produkt finalny jakim jest broszura lub czasopismo. Drukarnia nie prowadzi dystrybucji tych produktów do indywidualnego odbiorcy. Sprzedaż odbywa się na podstawie indywidualnych zamówień klientów i to oni zajmują się dystrybucją wydrukowanych czasopism do ostatecznego odbiorcy. Zlecenia wykonywane są na maszynach własnych Drukarni z wykorzystaniem własnych materiałów (papier, farba, kleje, środki chemiczne stosowane w procesie druku). Drukarnia nie ingeruje w treść merytoryczną drukowanych czasopism. W klasyfikacji PKD działalność Drukarni jest sklasyfikowana pod nr 18.12.Z Pozostałe drukowanie. Czasopisma drukowane przez Wnioskodawcę wytwarzane są metodami poligraficznymi. Drukarnia wykonuje czynności druku na zlecenie Wydawcy i jako taka nie analizuje zawartości merytorycznej otrzymanych do druku materiałów. Na podstawie bardzo subiektywnej oceny, Wnioskodawca uważa, że w drukowanych czasopismach powierzchnia przeznaczona na ogłoszenia handlowe, reklamy i teksty reklamowe nie przekracza 67% całości zadrukowanej powierzchni ale tylko Wydawca może określić to precyzyjnie. Drukarnia w umowach z kontrahentami nie przewiduje rozliczenia zwrotu wydawnictw.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje, w celu prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru czy też ze świadczeniem usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższą kwestię rozstrzygnięto w wydanej dla Wnioskodawcy interpretacji indywidualnej nr IPTPP1/443-837/12-4/MG, w której stwierdzono, że wykonywanie czynności drukowania czasopism, które nie spełniają wymogów definicji czasopism specjalistycznych oznaczonych symbolem ISSN o numerze PKWiU 58.14.1 należy traktować jako dostawę towaru, która podlega opodatkowaniu preferencyjną stawka podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy, pod warunkiem, że w tych wydawnictwach powierzchnia przeznaczona na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe jest mniejsza niż 67%. Jeżeli powierzchnia jest równa bądź większa niż 67%, to należy stosować stawkę podstawową w wysokości 23%..

Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że Wnioskodawca dokonuje dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Tym samym moment powstania obowiązku podatkowego należy określić zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy.

Obowiązek podatkowy dla dostawy czasopism, sklasyfikowanych w PKWiU 58.14.1, stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy - w sytuacji, gdy Drukarnia zgodnie z umową nie rozlicza zwrotu wydawnictw - powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu ww. dostawy nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów.

Reasumując, w celu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu czynności drukowania czasopism oznaczonych symbolem ISSN sklasyfikowanych w PKWiU 58.14.1 (będących dostawą towarów) należy stosować art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy czasopism. Natomiast wniosek w części dotyczącej uznania, czy druk czasopism jest dostawą towarów czy świadczeniem usług oraz stawki podatku dla tej czynności został rozpatrzony interpretacją nr IPTPP1/443-837/12-4/MG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 404 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi