nabywane przez Wnioskodawcę towary oraz usługi będą wykorzystywane jedynie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (tj. odsprzedaży zaku... - Interpretacja - IPPP2/443-918/12-2/AK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2012, sygn. IPPP2/443-918/12-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

nabywane przez Wnioskodawcę towary oraz usługi będą wykorzystywane jedynie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (tj. odsprzedaży zakupionych towarów i usług do Centrum Zakupów), a zatem Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2012r. (data wpływu 19 września 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT), prowadzi działalność gospodarczą w ramach grupy powiązanych ze sobą spółek (dalej: Grupa), które świadczą m.in. szerokie spektrum usług medycznych, zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.

W chwili obecnej każda ze spółek z Grupy dokonuje samodzielnie zakupu towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby bieżącej działalności. Ze względu na koniunkturę gospodarczą oraz konieczność podniesienia efektywności biznesowej działalności Grupy rozważana jest zmiana powyższego modelu dokonywania zakupów. Celem planowanych zmian jest doprowadzenie do efektywniejszego wykorzystywania zakupionych towarów i usług przez spółki z Grupy, czego efektem ma być obniżenie kosztów bieżącej działalności Grupy.

W rozważanym modelu jedna ze spółek z Grupy będzie pełnić rolę podmiotu, którego celem będzie efektywniejsze wykorzystywanie zakupionych towarów i usług przez wszystkie podmioty z Grupy (dalej: Centrum Zakupów). Rolą Centrum Zakupów będzie, w szczególności zarządzenie kosztami ogólnymi działalności operacyjnej Grupy m.in. poprzez efektywną alokację zakupionych towarów i usług do poszczególnych spółek z Grupy . Powyższe ma przynieść obniżenie wysokości kosztów ogólnych działalności operacyjnej poszczególnych spółek z Grupy.

W ramach rozważanego modelu planowana jest zmiana struktury dokonywania zakupu towarów i usług na potrzeby działalności Grupy . Zważywszy na silną pozycję negocjacyjną, znaczny wolumen realizowanych zakupów oraz silne relacje biznesowe z dostawcami, Wnioskodawca będzie dokonywać zakupu towarów i usług na własne potrzeby oraz w imieniu własnym na potrzeby działalności pozostałych spółek z Grupy . Przedmiotem zakupów będą przykładowo: wyposażenie biurowe, usługi najmu lokali, ochrony obiektów czy usługi porządkowe. Następnie Wnioskodawca dokona odprzedaży towarów i usług do Centrum Zakupów. Czynność ta będzie udokumentowana fakturą VAT zawierającą podatek VAT w obowiązującej stawce. W następnej kolejności Centrum Zakupów dokona grupowania, a następnie efektywnej alokacji (odprzedaży) towarów i usług do poszczególnych spółek z Grupy . Z tytułu wykonywania tych czynności, Centrum Zakupów będzie obciążało spółki z Grupy . Wskazana wyżej czynność alokacji (odprzedaży) będzie dokumentowana przez Centrum Zakupów za pomocą faktury VAT zawierającej podatek VAT we właściwej stawce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy na podstawie art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów, które następnie będą podlegały odprzedaży do Centrum Zakupów...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 oraz 90 ust. 1 ustawy o VAT, będzie mu przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od Zakupów niemedycznych, które następnie będą podlegały transferowi do Centrum Zakupów.

Fundamentalną zasadą podatku VAT jest zasada neutralności, zgodnie z którą ciężar ekonomiczny podatku VAT przenoszony jest na konsumenta ostatecznego towarów i usług. Zasada neutralności znajduje swoje odzwierciedlenie w treści art. 86 ust.1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Artykuł 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach VAT otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostały enumeratywnie określone w art. 88 ustawy o VAT.

Oznacza to, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione są następujące warunki:

  1. obniżenia dokonuje podatnik podatku VAT;
  2. nabyte towary i usługi są wykorzystywane przez tego podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT;
  3. nie znajdzie zastosowania art. 88 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są jednocześnie wykorzystywane przez podatnika do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz do czynności, w związku z którymi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Powyższe oznacza, że w sytuacji, gdy podatnik dokonuje świadczeń opodatkowanych podatkiem VAT oraz zwolnionych z podatku VAT, jest on zobowiązany do przyporządkowania nabywanych towarów i usług do jednej z powyższych grup (bezpośrednia alokacja).

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, zdaniem Wnioskodawcy, skoro nabywane przez Wnioskodawcę towary oraz usługi będą wykorzystywane jedynie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (tj. odprzedaży zakupionych towarów i usług do Centrum Zakupów), Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości. Oznacza to, że Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia pełnej kwoty naliczonego podatku VAT wykazanego na fakturach VAT dokumentujących nabycie towarów i usług, które następnie będą przedmiotem odprzedaży do Centrum Zakupowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 345 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie