podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku nieodpłatnego przekazania konkretnego indeksu towarów wyprodukowanych przez Wnioskodaw... - Interpretacja - IPTPP2/443-352/12-2/JS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2012, sygn. IPTPP2/443-352/12-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku nieodpłatnego przekazania konkretnego indeksu towarów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę jest zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy koszt wytworzenia tych towarów, określony w momencie ich dostawy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2012 r. (data wpływu 18 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X (dalej: Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka jest producentem książek, głównie podręczników edukacyjnych, które następnie są sprzedawane. Książki oznaczone są symbolami ISBN stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów. Do niektórych książek dołączone są płyty CD wytworzone przez Spółkę.

Spółka w ramach prowadzonych działań marketingowych przekazuje nieodpłatnie książki i książki z płytą. Część towarów (książki oraz książki wraz z płytą) jest zarówno sprzedawana, jak i wydawana nieodpłatnie na cele marketingowe. Możliwe są zatem sytuacje, w których w stosunku do tego samego rodzaju towaru (np. książka oznaczona konkretnym indeksem) określona część partii jest sprzedawana, a pozostała jest wydawana nieodpłatnie w ramach działań marketingowych.

W przypadku nieodpłatnego przekazania towarów Spółka wystawia fakturę wewnętrzną i nalicza podatek należny.

Jako podstawę opodatkowania w odniesieniu do towarów wyprodukowanych przez Spółkę oznaczonych danym indeksem, które są sprzedawane oraz wydawane nieodpłatnie, Spółka przyjmuje kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku (kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy). Oznacza to, że w stosunku do wydawanych nieodpłatnie towarów Spółka przyjmuje taką podstawę opodatkowania, która jest stosowana do sprzedawanej partii towarów. Podstawą opodatkowania jest zatem nie koszt wytworzenia konkretnej książki, ale cena rynkowa jaką Spółka stosuje sprzedając konkretną wyprodukowaną przez siebie książkę na rynku.

Spółka odlicza podatek naliczony wykazany na fakturach zakupowych związanych z wytworzeniem towarów, które następnie zostają nieodpłatnie przekazane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku nieodpłatnego przekazania konkretnego indeksu towarów wyprodukowanych przez Spółkę, które znajdują się również w sprzedaży, jako podstawę opodatkowania Spółka prawidłowo przyjmuje cenę sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nieodpłatnego przekazania konkretnego indeksu towarów wyprodukowanych przez Spółkę, które znajdują się również w sprzedaży, jako podstawę opodatkowania Spółka nieprawidłowo przyjmuje cenę sprzedaży. Podstawę opodatkowania tych towarów powinien bowiem stanowić koszt wytworzenia zaktualizowany na moment dokonania dostawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów.

Natomiast na podstawie art. 7 ust. 2 Ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. l pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wytworzone przez Spółkę i nieodpłatnie przekazywane towary są przekazywane na cele marketingowe, przez co przyczyniają się do rozpowszechnienia oferty Spółki i zwiększenia sprzedaży jej wyrobów, a zatem niewątpliwie są związane z czynnościami opodatkowanymi Spółki. Oznacza to, że Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z ich nabyciem. W efekcie, dokonując nieodpłatnego przekazania tych towarów, Spółka będzie zobowiązana do opodatkowania nieodpłatnego przekazania podatkiem od towarów i usług.

Podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów, o których mowa w art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT, stanowi cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (art. 29 ust. 10 Ustawy o VAT).

W świetle powyższych regulacji, zdaniem Spółki, w odniesieniu do towarów wytworzonych przez Spółkę, podstawę opodatkowania stanowi koszt wytworzenia towarów. Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika bowiem, że w przypadku nieistnienia ceny nabycia, za podstawę opodatkowania uznaje się koszt wytworzenia. W zaistniałym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Spółka produkuje towary, które są przedmiotem nieodpłatnego przekazania. Oznacza to, że w sytuacji przedstawionej przez Spółkę cena nabycia nie istnieje, w efekcie czego, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć koszt wytworzenia.

Jednocześnie z art. 29 ust. 10 Ustawy VAT wynika, że w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów cena nabycia, jak i koszt wytworzenia - jako podstawy opodatkowania - powinny być aktualizowane na moment dokonywania dostawy tych towarów. Określając jako podstawę opodatkowania koszt wytworzenia Spółka nie powinna zatem przyjmować historycznego kosztu wytworzenia, czyli kosztu, po którym dany towar został faktycznie wyprodukowany. Spółka powinna bowiem ustalić koszt wytworzenia w takiej wysokości, jaką wynoszą faktycznie koszty wytworzenia danego rodzaju towaru na moment dokonywania dostawy. Nie zmienia to jednak faktu, że aktualizacji będą wymagały koszty wytworzenia, które nie są tożsame z ceną rynkową sprzedawanych towarów (kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku). Zgodnie z treścią art. 29 ust. 10 Ustawy VAT Spółka powinna bowiem zaktualizować wartość poszczególnych wydatków składających się na koszt wytworzenia towarów, a nie wartość rynkową przekazywanych towarów. Oznacza to, że w zaistniałym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez Spółkę, podstawę opodatkowania będzie stanowił zaktualizowany koszt wytworzenia, a nie cena rynkowa tych towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 27b lit. a) Ustawy VAT, ilekroć w Ustawie VAT jest mowa o wartości rynkowej - rozumie się przez to całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się w odniesieniu do towarów kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy.

Z powyższej regulacji wynika zatem, że ilekroć w Ustawie VAT jest mowa o wartości rynkowej, należy przez to rozumieć wartość brutto, czyli całkowitą kwotę, jaką w warunkach uczciwej konkurencji należy zapłacić za dany towar czy usługę (za wyjątkiem regulacji, w których ustawodawca przy określaniu jako podstawy opodatkowania wartości rynkowej wprost wyłączył kwotę podatku). Takiego odniesienia nie znajdujemy natomiast w art. 29 ust. 10 Ustawy VAT, z którego wynika, że:

  1. po pierwsze, podstawę opodatkowania stanowi koszt wytworzenia zaktualizowany na moment dokonywania dostawy (w przypadku braku ceny nabycia),
  2. po drugie, podstawę opodatkowania określa się bez uwzględnienia kwoty podatku.

Ponadto, mając na uwadze obowiązujące reguły wykładni oraz zasadę racjonalności prawodawcy uznać należy, że różnym pojęciom użytym w akcie prawnym nie należy nadawać tego samego znaczenia. Skoro prawodawca posługuje się w Ustawie VAT pojęciem kosztu wytworzenia określonego w momencie dostawy towarów i pojęciem wartości rynkowej, tzn. że nie utożsamiał tych pojęć. W efekcie nie można uznać, że pojęcia te są tożsame. Zatem nie można przyjmować, że w sytuacji przedstawionej przez Spółkę podstawę opodatkowania będzie stanowiła cena sprzedaży określona na poziomie rynkowym. Powinna to być bowiem zaktualizowana wartość kosztu wytworzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze (art. 29 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 29 ust. 3 ustawy, jeżeli należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku.

Stosownie do treści art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Powołane wyżej przepisy art. 29 ust 1-4 ustawy, wyrażają generalną zasadę określania podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ponadto, jak stanowi art. 29 ust. 10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Z powyższego wynika, iż w przypadku gdy ma miejsce nieodpłatna dostawa towarów spełniająca warunki dla zrównania jej z dostawą odpłatną podlegającą opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru określone w momencie dostawy towaru, tj. w momencie jego przekazania. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wprawdzie cena nabycia lub koszt wytworzenia towaru, lecz skorygowana na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania przedmiotowych towarów.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca, będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, jest producentem książek, głównie podręczników edukacyjnych, które następnie są sprzedawane. Książki oznaczone są symbolami ISBN stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów. Do niektórych książek dołączone są płyty CD wytworzone przez Spółkę. Wnioskodawca w ramach prowadzonych działań marketingowych przekazuje nieodpłatnie książki i książki z płytą. Część towarów (książki oraz książki wraz z płytą) jest zarówno sprzedawana, jak i wydawana nieodpłatnie na cele marketingowe. Możliwe są zatem sytuacje, w których w stosunku do tego samego rodzaju towaru (np. książka oznaczona konkretnym indeksem) określona część partii jest sprzedawana, a pozostała jest wydawana nieodpłatnie w ramach działań marketingowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę, które znajdują się również w sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe okoliczności sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku nieodpłatnego przekazania konkretnego indeksu towarów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę jest zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy koszt wytworzenia tych towarów, określony w momencie ich dostawy.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów wyprodukowanych przez Wnioskodawcę, została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji nr IPTPP2/443-352/12-3/JS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Referencje

IPTPP2/443-352/12-3/JS, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 304 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi