Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem Spółki, że Spółka jest zobowiązana wydać paragon, jeśli nabywca się po niego zgłosi, a tym samym nie ma obowiąz... - Interpretacja - IPPP2/443-520/12-2/IZ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2012, sygn. IPPP2/443-520/12-2/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem Spółki, że Spółka jest zobowiązana wydać paragon, jeśli nabywca się po niego zgłosi, a tym samym nie ma obowiązku wysyłania go pocztą. Zgodzić należy się ze stanowiskiem Spółki, iż obowiązujące przepisy nie zezwalają na wysyłanie paragonów drogą elektroniczną, mailem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.05.2012 r. (data wpływu 4.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług

  • w zakresie wydawania paragonów fiskalnych jest nieprawidłowe,
  • w zakresie możliwości przesyłania paragonów w formie elektronicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wydawania paragonów fiskalnych oraz możliwości ich przesyłania w formie elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza rozpocząć sprzedaż przez internet usług elektronicznych dla osób fizycznych. Będą to filmy i gry pobierane z internetu (w wersji do ściągnięcia).

PKWIU:

59.11.24.0 - Filmy i nagrania wideo pobierane z Internetu,

58.21.20.0 - Gry komputerowe pobierane z internetu.

Zgodnie z przepisami Spółka zobowiązana jest do ewidencji takiej sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej i wydruku paragonu fiskalnego w momencie sprzedaży i wydania oryginału tego dokumentu nabywcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jak należy rozumieć przepis par. 7 ust. 1 pkt 1 RMF mówiący o tym, że podatnicy są zobowiązani wydawać oryginał wydrukowanego paragonu nabywcy... Czy na Spółce ciąży obowiązek fizycznego dostarczenia paragonu do rąk nabywcy np. wysłanie pocztą...

  • Czy Spółka może przesyłać paragon w formie elektronicznej mailem ponieważ nie ma osobistego kontaktu z nabywcą...
  • Czy Spółka może w regulaminie sprzedaży internetowej zawrzeć zapis, że Paragon potwierdzający nabycie Pliku jest udostępniany w siedzibie Spółki i tam może zostać wydany nabywcy, co oznaczałoby, że nabywca musi osobiście odebrać paragon w firmie...

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    Ad. 1

    Zdaniem Spółki cytowany przepis par. 7 ust 1 pkt 1 Rozp. MF z 28.11.2008 r. nie precyzuje w jaki sposób podatnik jest zobowiązany do wydania oryginału paragonu nabywcy. Może więc to oznaczać, że Spółka zobowiązana jest wydać paragon, jeśli nabywca się zgłosi po jego odbiór, a tym samym Spółka nie ma obowiązku wysyłania pocztą samego paragonu.

    Rozporządzenie MF z dnia 28.11.2008 r. Paragraf 2 pkt 11:

    paragon fiskalny - rozumie się przez to wydrukowany dla nabywcy przez kasę w momencie sprzedaży dokument z dokonanej sprzedaży.

    Rozporządzenie MF z dnia 28.11.2008 r. Paragraf 7 ust. 1 pkt 1:

    Podatnicy z zastrzeżeniem ust 2, są zobowiązani spełniać następujące warunki przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas:

    1. dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

    Art. 111 ust 3a pkt 1 Ustawy VAT:

    Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani:

    1. dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

    § 7. 1. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani spełniać następujące warunki przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas:

    1. dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

    Z żadnego z ww. przepisów nie wynika, że to podatnik musi dostarczyć do nabywcy paragon. Podatnik jest obowiązany jedynie go wydać nabywcy.

    Ad. 2

    Zdaniem Spółki nie ma przepisu, który zezwalałby na wysyłanie paragonów drogą elektroniczną. Rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2010 roku dotyczy przesyłania faktur w formie elektronicznej. Spółka nie może przesyłać paragonów mailem.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe w zakresie wydawania paragonów fiskalnych oraz za prawidłowe w zakresie możliwości przesyłania paragonów w formie elektronicznej.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ().

    W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

    Stosownie do zapisu art. 111 ust. 1 ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

    W myśl ust. 3a pkt 1 powyższego artykułu, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

    Zgodnie z § 2 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.) przez paragon fiskalny rozumie się przez to wydrukowany dla nabywcy przez kasę w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży.

    Jednym z warunków, jakie muszą spełniać podatnicy przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas jest warunek dokonywania ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży jak również obowiązek wydania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy - § 7 pkt ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r.

    Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka zamierza rozpocząć sprzedaż przez internet usług elektronicznych dla osób fizycznych. Będą to filmy i gry pobierane z internetu (w wersji do ściągnięcia) PKWIU: 59.11.24.0 - Filmy i nagrania wideo pobierane z Internetu, 58.21.20.0 - Gry komputerowe pobierane z internetu. Zgodnie z przepisami Spółka zobowiązana jest do ewidencji takiej sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej i wydruku paragonu fiskalnego w momencie sprzedaży i wydania oryginału tego dokumentu nabywcy.

    Z analizy wyżej powołanych przepisów wynika, że na podatniku prowadzącym ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących ciąży nie tylko obowiązek ewidencjonowania na kasie każdej transakcji sprzedaży, wydrukowanie paragonu fiskalnego, sprzedaż tę potwierdzającego, ale także wydanie oryginału tego paragonu nabywcy.

    Nie można zgodzić się z poglądem Wnioskodawcy, iż przepis § 7 pkt ust. 1 pkt 1 rozporządzenia nie precyzuje w jaki sposób podatnik jest zobowiązany do wydania oryginału nabywcy. Wyżej powołany przepis nie definiuje pojęcia wydać. W celu jego wyjaśnienia należy odwołać się do definicji słownikowej. Zgodnie z internetowym Słownikiem Języka Polskiego wydać oznacza tyle co dać, przydzielić komuś. Zatem z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych obowiązany jest wydać, dostarczyć paragon nadawcy. Stąd też uwzględniając charakter sprzedaży prowadzonej przez Spółkę - sprzedaż przez internet, co wiąże się z brakiem osobistego kontaktu z nabywcą, stwierdzić należy, że na Spółce ciąży obowiązek wysłania pocztą paragonu nabywcy.

    W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że Spółka jest zobowiązana wydać paragon, jeśli nabywca się po niego zgłosi, a tym samym nie ma obowiązku wysyłania go pocztą uznać należy za nieprawidłowe.

    Zgodzić należy się natomiast ze stanowiskiem Spółki, iż obowiązujące przepisy nie zezwalają na wysyłanie paragonów drogą elektroniczną, mailem.

    Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 249, poz. 1661) przewiduje możliwość przesyłania faktur, przy zachowaniu warunków w tych przepisach określonych, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przepisy ww. rozporządzenia nie mają zastosowania do wystawianych przez podatników paragonów.

    W tym miejscu wskazać należy, iż w zakresie potwierdzenia prawidłowości zapisów w regulaminie sprzedaży internetowej (pytanie nr 3) wydane zostanie odrębne rozstrzygniecie.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 411 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie