Sprzedaż lokalu użytkowego będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. - Interpretacja - IPPP1-443-871/10-2/IGo

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2010, sygn. IPPP1-443-871/10-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Sprzedaż lokalu użytkowego będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Powiatu P, przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2010r. (data wpływu 25.08.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.08.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie uchwały Rady Powiatu z dnia 26 maja 2010 r. Powiat przeznaczył do sprzedaży lokal użytkowy o pow. 235,47m2 usytuowany w budynku położonym w G, gm. R na działce oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 98/3 o pow. 0,3400 ha. Budynek w którym usytuowany jest w/w lokal został oddany do użytku w roku 1976, tj. przed wejściem w życie ustawy o VAT. Nieruchomość stanowi własność Powiatu i od 2001 r. jest w nieodpłatnym użytkowaniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w P. W budynku w którym znajduje się lokal użytkowy usytuowane są również 3 lokale mieszkalne o łącznej powierzchni użytkowej 201,50 m2. Od 1.01.2004 r. lokal jest przedmiotem umowy najmu zawartej pomiędzy SPZZOZ-em w P a Poradnią Rodzinną, która świadczy w nim usługi zdrowotne. Wartość przedmiotowego lokalu użytkowego przeznaczonego do sprzedaży została określona przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 118 000 zł.

Zgodnie z informacją SPZZOZ-u w w/w lokalu nie były przeprowadzane remonty i modernizacje, prowadzono tylko bieżące prace konserwacyjne zabezpieczające obiekt przed dewastacją zniszczeniem.

Klasa PKOB lokalu użytkowego to Sekcja 1, Dział 12, Grupa 126, Klasa 1264.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Powiat sprzedając przedmiotową nieruchomość powinien naliczyć 22% VAT...

Zdaniem wnioskodawcy przy aktualnym stanie faktycznym i prawnym sprzedaż lokalu użytkowego opisanego we wniosku korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ()

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Powiat P przeznaczył do sprzedaży lokal użytkowy. Budynek w którym usytuowany jest lokal został oddany do użytku w roku 1976, tj. przed wejściem w życie ustawy o VAT. Nieruchomość stanowi własność Powiatu P i od 2001 r. jest w nieodpłatnym użytkowaniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w P. W budynku w którym znajduje się lokal użytkowy usytuowane są również 3 lokale mieszkalne. Od 1.01.2004 r. lokal jest przedmiotem umowy najmu zawartej pomiędzy SPZZOZ-em w P a Poradnią Rodzinną, która świadczy w nim usługi zdrowotne. Wnioskodawca podaje również informację, iż w lokalu nie były przeprowadzane remonty i modernizacje, prowadzono tylko bieżące prace konserwacyjne zabezpieczające obiekt przed dewastacją zniszczeniem. Klasa PKOB lokalu użytkowego to Sekcja 1, Dział 12, Grupa 126, Klasa 1264.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), w świetle art. 43 ust. 7a nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Przez czynności opodatkowane należy rozumieć nie tylko dostawę ale również najem, dzierżawę, leasing lub podobne, które w rozumieniu przepisów ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług.

Ustawodawca w przepisie art. 2 pkt 14 ustawy wyraźnie rozróżnił jego zastosowanie do budynków, budowli lub ich części. Zatem intencją ustawodawcy było celowe rozróżnienie zastosowania zwolnienia do całych budynków, budowli lub ich części, dopuszczając możliwość objęcia zwolnieniem jedynie część nieruchomości (budynków, budowli). Oddanie zatem do użytkowania części budynków, budowli w wykonaniu czynności opodatkowanych nie stanowi o tym, że cały budynek, budowla zostały zasiedlone.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, wynika, że przedmiotowa nieruchomość jest w użytkowaniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w P. Od 1.01.2004 r. lokal użytkowy, o którym mowa we wniosku, jest przedmiotem umowy najmu zawartej pomiędzy SPZZOZ-em w P a Poradnią Rodzinną.

A zatem w przedmiotowej sytuacji należy stwierdzić, iż pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów ustawy nastąpiło:

  • w odniesieniu do przedmiotowego lokalu w momencie oddania tego lokalu do użytkowania na podstawie umów najmu.

Zatem, odnosząc powyższe przepisy do okoliczności wskazanych w zdarzeniu przyszłym wniosku należy stwierdzić, iż pierwsze zasiedlenie wynajmowanej części nieruchomości, w rozumieniu przepisów ustawy nastąpiło w momencie oddania lokalu użytkowego przez SPZZOZ na podstawie umów najmu, które w rozumieniu przepisów ustawy o VAT stanowią odpłatne świadczenie usług. W związku z powyższym, pierwsza z przesłanek niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest spełniona tj. dostawa nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Druga z przesłanek uzależniona jest od czasu, jaki upłynie między pierwszym zasiedleniem a dostawą części budynku. Z przedstawionych okoliczności wynika, że między pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż dostawa przedmiotowej nieruchomości wypełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, uregulowanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy o podatku VAT, bowiem dostawa przedmiotowego lokalu nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą przedmiotowego lokalu upłynął okres dłuższy niż 2 lata, tym samym, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Reasumując, sprzedaż lokalu użytkowego będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie