Temat interpretacji
Fundacja nie ma prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z organizacją szkoleń.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2010r. (data wpływu 3 września 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2010r. (data wpływu 17 września 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych z realizacją projektu pt. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych z realizacją projektu pt. . Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 września 2010r. (data wpływu 17 września 2010r.).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT na podstawie złożonego 14 stycznia 2003r. oświadczenia VAT-6 o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (art. 14 ust. 2 obowiązującej wówczas ustawy o podatku VAT).
Od kwietnia 2004r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od października 2008r. Fundacja prowadzi również działalność gospodarczą, w ramach której organizuje i przeprowadza szkolenia, doradztwo a także świadczy usługi wynajmu pomieszczeń. Działalność ta służy realizacji działań statutowych Fundacji.
Od 1 września 2009r. Fundacja realizuje szkoleniowy projekt z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII Działanie 7.2 Poddziałanie 7.2.2. pt. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który wpisuje się w działalność statutową.
Projekt skierowany jest do uczniów i studentów między 18 a 26 rokiem życia oraz absolwentów szkół średnich lub wyższych, którzy nie podjęli jeszcze zatrudnienia i są zainteresowani zakładaniem i/lub prowadzeniem działalności w sektorze Ekonomii Społecznej, w tym szczególnie w zakresie form prowadzenia podmiotów sektora Ekonomii Społecznej, ich bieżącej działalności i problemów związanych z ewentualną współpracą z tymi podmiotami.
Cel projektu realizowany jest poprzez przeprowadzenie szkoleń z zakresu:
- Wolontariat w organizacjach Pozarządowych
- Unia dla młodzieży
- Doskonalenie umiejętności personalnych
- Komunikacja interpersonalna
- Praca z klientem
- Negocjacje
- Zagadnienia administracyjno-prawne organizacji Pozarządowych
- Strategia rozwoju Organizacji
- Zarządzanie projektem
- Zarządzanie finansami dla każdego
- Księgowość w NGOs
- Marketing w organizacjach Pozarządowych
- Biznes plan zasady konstruowania oraz praktyczny przykład
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki dla NGO
- Wniosek o datację dla NGO w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
- Sponsoring w organizacjach Pozarządowych
- Małe granty
oraz doradztwa stanowiącego dopełnienie usług świadczonych podczas szkoleń w momencie pojawienia się konkretnych pytań bądź wątpliwości ze strony uczestników w zakresie prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej na terenie Z.
Uczestnictwo w szkoleniach oraz doradztwie jest nieodpłatne.
Szkolenia prowadzone są na terenie szkół i uczelni za co Fundacja zostaje obciążona fakturami VAT lub rachunkami w zakresie wynajmu sal szkoleniowych.
W ramach szkoleń uczestnicy projektu mają zapewnione materiały szkoleniowe oraz catering. W ramach projektu szkoleniowego dokonano zakupów materiałów i usług promocyjnych.
W przypadku indywidualnego doradztwa nie są dokonywane żadne zakupy udokumentowane fakturami VAT.
Projekt w całości finansowany jest z dotacji w kwocie brutto.
Towary i usługi nabyte w związku z ww. projektem nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Wnioskodawca jest uprawniony na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych z realizacją projektu...
Zdaniem Wnioskodawcy (ostateczna wersja przedstawiona w piśmie z dnia 15 września 2010r.), nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją ww. projektu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt szkoleniowy pt. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt skierowany jest do uczniów i studentów którzy nie podjęli jeszcze zatrudnienia i są zainteresowani zakładaniem i/lub prowadzeniem działalności w sektorze Ekonomii Społecznej, w tym szczególnie w zakresie form prowadzenia podmiotów sektora Ekonomii Społecznej, ich bieżącej działalności i problemów związanych z ewentualną współpracą z tymi podmiotami. Uczestnictwo w szkoleniach oraz doradztwie jest nieodpłatne.
W ramach projektu szkoleniowego dokonano zakupów materiałów i usług promocyjnych.
Towary i usługi nabyte w związku z ww. projektem nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Zatem stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu pt. współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Końcowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem wskazać, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono przy założeniu, iż towary i usługi nabyte w związku z ww. projektem nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach