Temat interpretacji
Czy na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1336) Wnioskodawca ma prawo do stosowania 7% stawki VAT w odniesieniu do usług opisanych w punkcie 3 staniu faktycznego, sklasyfikowanych w PKWiU pod symbolem 55.52?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2009 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek został uzupełniony w dniu 15 marca 2010 r. o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zadanego w tym zakresie pytania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest firmą zajmującą się organizacją i obsługą wydarzeń biznesowych typu: kongresy, konferencje, bankiety, studniówki, spotkania integracyjne itp.
Na organizację i obsługę wydarzenia składają się następujące pozycje zlecenia:
- Wypożyczenie i transport wyposażenia (m.in. stołów, krzeseł, obrusów, zastawy, oświetlenia, nagłośnienia),
- Obsługa techniczna (m.in. ustawienie stołów, krzeseł, nakrycie obrusów, ustawienie zastawy, dekoracji, podłączenie i obsługa oświetlenia i nagłośnienia),
- Usługa przygotowania, dostarczenia, podania posiłków śniadaniowych, obiadowych, kolacyjnych, coctailowych, bankietowych, piknikowych, ciast, przygotowanych w zakresie własnym lub przez obce kuchnie i piekarnie oznaczonych w klasyfikacji PKWiU symbolem 55.52, tj. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. Usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych,
- Sprzedaż kawy, herbaty, wody mineralnej, napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, napojów o zawartości alkoholu powyżej 0,5%.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1336), zgodnie z załącznikiem nr 1 dział III poz. 21, tj. Usługi związane z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem: sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%, Wnioskodawca ma prawo do stosowania 7% stawki VAT w odniesieniu do usług opisanych w stanie faktycznym w punkcie 3, tj. usług przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych...
Zdaniem Wnioskodawcy, powołane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w załączniku nr 1 Lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7% w poz. 21 wymienia m.in. Usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (z wyłączeniami) i nie są to usługi gastronomiczne, gdyż te wymienione są osobno w poz. 20. Usługi wymienione w punkcie 3 opisu stanu faktycznego, popularnie nazywane usługami cateringowymi, zdaniem Spółki stanowią usługę przygotowania i dostarczenia posiłków dla odbiorców zewnętrznych, w związku z tym ma on prawo do zastosowania 7% stawki VAT z wyłączeniem jedynie sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, sprzedaży i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 9 maja 2009 r. Seria L, nr 116/18, gdzie została opublikowana Dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2009/47/WE z dnia 5 maja 2009 r. zmieniająca Dyrektywę 2006/112/WE w zakresie stawek obniżonych podatku od wartości dodanej. W załączniku nr III do Dyrektywy 2006/112/WE, na mocy której usługi () cateringowe, z możliwością wyłączenia dostawy napojów (alkoholowych i bezalkoholowych) umieszczono bezpośrednio w załączniku nr III, co zdaniem Zainteresowanego powoduje, iż wszystkie państwa członkowskie mogą bezterminowo w stosunku do ww. usług stosować stawki obniżone.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.
Stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnieniem od podatku. I tak, stosownie do zapisu § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku tym, jako opodatkowane stawką podatku 7%, zostały wymienione:
- w poz. 20, usługi gastronomiczne, z wyłączeniem:
- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
- sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%,
- w poz. 21, usługi związane z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:
- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
- sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy m.in.: usługi przygotowania, dostarczenia, podania posiłków śniadaniowych, obiadowych, kolacyjnych, coctailowych, bankietowych, piknikowych, ciast, przygotowanych w zakresie własnym lub przez obce kuchnie i piekarnie oznaczonych w klasyfikacji PKWiU symbolem 55.52, tj. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. Usługi przygotowania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych.
Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do stosowania 7% stawki VAT w odniesieniu do usług opisanych w stanie faktycznym w punkcie 3, sklasyfikowanych w PKWiU pod symbolem 55.52.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże z uwagi na zastosowanie innych przepisów prawa niż przez niego wskazane.
Należy podkreślić, że obowiązek prawidłowego zakwalifikowania prowadzonej działalności, sprzedawanych wyrobów czy wykonywanych usług do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie wykonującym te czynności. Tut. Organ nie jest właściwym do dokonania oceny prawidłowości przedstawionej klasyfikacji statystycznej. Wobec powyższego niniejsza odpowiedź została udzielona wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Zaznaczyć również należy, że do dnia 31 grudnia 2009 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu