Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 10.05.2005 roku, doręczony w dniu 13.05.2005 roku z zakresu podatku od towarów i usług
stwierdza że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka przekazuje nieodpłatnie dzieciom pracowników paczki okolicznościowe, których zakup finansowany jest z ZFŚS - Wnioskodawca nie korzysta z prawa obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabywaniu towarów w tym przypadku, nie rozlicza również podatku należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów. W ocenie Podatnika taki sposób postępowania uzasadnia dyspozycja art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), który stanowi, że obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów podatkowych.
Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zatem nabycie towarów i usług za środki z ZFŚS nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) - nie stosuje się do niego obniżenia kwoty podatku należnego. Nadmienia się, że przepis art. 88 ust. 1, pkt. 2 ww. ustawy nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane, (chodzi o świadczenia nieodpłatne realizowane na rzecz m.in. Pracowników).
Zatem jeśli Podatnik opodatkuje przekazanie pracownikom towarów zakupionych za środki ZFŚS, to ma prawo odliczyć podatek naliczony od tych zakupów, mimo że nie stanowią one kosztu uzyskania przychodu. W tym przypadku czynność przekazania towarów powinna być udokumentowana fakturą wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ww. ustawy.
Natomiast jeśli Spółka nie odliczy podatku naliczonego od zakupów towarów i usług sfinansowanych ze środków ZFŚS, to nieodpłatne przekazanie towarów na rzecz pracowników - nie będzie podlegało opodatkowaniu, z uwagi na niespełnienie warunku przewidzianego w art. 7 ust. 2 tj. brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności, w całości lub w części.