Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usługi cateringowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2011 r. (data wpływu 16 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usługi kateringowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2011 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usługi kateringowej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka świadczy usługi w zakresie obróbki metali. Często dochodzi w niej do spotkań z kontrahentami, które mają na celu omówienie zagadnień technicznych wykonywanych usług, jak również do spotkań z potencjalnymi klientami, którzy są zainteresowani Jej usługami. W trakcie tych spotkań Spółka korzysta z usług firmy cateringowej, organizując poczęstunek dla kontrahentów.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy firma ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury za usługę kateringową (PKWiU 56.21) - poczęstunek dla klientów firmy podczas spotkań handlowych...
Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od usługi kateringowej (PKWiU 56.21.19) świadczonej dla kontrahentów w trakcie spotkań handlowych.
Po powołaniu treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka wskazała, że spotkania z kontrahentami związane są tylko i wyłącznie z działalnością opodatkowaną - omówieniem z kontrahentami zagadnień technicznych wykonywanych usług, jak również przedstawieniem oferty firmy w celu pozyskania klienta. Bez tego rodzaju rozmów i spotkań nie mogłaby sprawnie i prężnie funkcjonować, a co za tym idzie, generować odpowiednio wysokich przychodów firmy.
Spółka zaznaczyła, że w przepisie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączającym prawo do odliczenia podatku naliczonego, zostały wymienione jedynie usługi gastronomiczne. W rozporządzeniu z dnia 29 października 2008 r. w sprawie PKWiU, ustawodawca w dziale 56 (usługi związane z wyżywieniem) sklasyfikował pod symbolem PKWiU 56.29 pozostałe usługi gastronomiczne". Natomiast pod symbolem PKWiU 56.21 zostały sklasyfikowane usługi przygotowania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering). Oznacza to, że usługi kateringowe stanowią odrębne usługi od gastronomicznych, w związku z tym nie mają miejsca wyłączenia przewidziane w art. 88 ww. ustawy.
Spółka stwierdziła, że potwierdzeniem Jej stanowiska jest interpretacja indywidualna nr ITPP1/443/1032/10/JJ wydana w dniu 17 stycznia 2011 r. Dotyczy ona zapytania, czy firma ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT za usługę cateringową i potwierdza prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT za usługę cateringową, świadczoną podczas spotkań z pracownikami.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.
Przepisy art. 88 ustawy przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
I tak, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisu art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
Należy podkreślić, iż od 1 stycznia 2011 r. dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuję się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r., stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
W dziale 56 (Usługi związane z wyżywieniem) tej klasyfikacji, pod symbolem PKWiU 56.2 normodawca wskazał Usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) i pozostałe usługi gastronomiczne, natomiast pod symbolem PKWiU 56.21.19 - Usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla pozostałych odbiorców zewnętrznych (katering).
Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka świadczy usługi w zakresie obróbki metali. W firmie często dochodzi do spotkań z kontrahentami, które mają na celu omówienie zagadnień technicznych wykonywanych usług, jak również do spotkań z potencjalnymi klientami, którzy są zainteresowani jej usługami. Bez tego rodzaju rozmów i spotkań nie mogłaby sprawnie i prężnie funkcjonować i generować odpowiednio wysokich przychodów. W trakcie tych spotkań Spółka korzysta z usług firmy kateringowej, organizując poczęstunek dla kontrahentów (PKWiU 56.21.19).
Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usługi kateringowej.
Mając na względzie
stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść 86 ust. 1 ustawy, należy potwierdzić, że jeżeli rzeczywistym przedmiotem nabycia jest usługa kateringowa i ma ona związek (nawet pośredni) z wykonywaniem czynności opodatkowanych, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem, o ile nie występują przesłanki wyłączające to prawo, określone w art. 88 ustawy
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy