Temat interpretacji
Brak obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z kradzieżą samochodu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z kradzieżą samochodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z kradzieżą samochodu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od 2002 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w całości opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i jest podatnikiem VAT czynnym. Do prowadzenia działalności gospodarczej zakupił, w grudniu 2009 r., samochód osobowy. Z tego tytułu odliczył Pan podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc grudzień 2009 r. zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów usług, tj. do wysokości 60% kwoty podatku określonego w fakturze zakupu oraz do wysokości kwoty 6.000 tys. zł. Zakupiony samochód został ujęty w ewidencji środków trwałych. Dnia 23 grudnia 2010 r. samochód został skradziony, o czym została powiadomiona Policja. Samochodu nie odnaleziono i z powodu niewykrycia sprawcy kradzieży dochodzenie zostało umorzone. Pojazd posiadał ubezpieczenie AC. Z uwagi na umorzenie dochodzenia otrzymał Pan odszkodowanie w wysokości 100% wartości samochodu wynikającej z faktury zakupu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w związku z otrzymaniem odszkodowania w pełnej wysokości należy dokonać korekty podatku naliczonego za miesiąc grudzień 2009 r. o odliczony podatek naliczony przy zakupie samochodu...
Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z kradzieżą samochodu oraz faktem otrzymania odszkodowania, nie ma obowiązku korygowania odliczonego podatku, który został naliczony przy jego nabyciu. Wskazał Pan, że samochód do dnia kradzieży był wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
W myśl art. 86 ust. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów;
- import towarów;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2009 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupił Pan samochód osobowy. Z tego tytułu odliczył podatek naliczony, na zasadach określonych w art. 86 ust. 3 ustawy, w rozliczeniu za miesiąc grudzień 2009 r. Dnia 23 grudnia 2010 r. samochód został skradziony, o czym została powiadomiona Policja. Samochodu nie odnaleziono i z powodu niewykrycia sprawcy kradzieży dochodzenie zostało umorzone. Pojazd posiadał ubezpieczenie AC. Z uwagi na umorzenie dochodzenia otrzymał Pan odszkodowanie w wysokości 100% wartości samochodu wynikającej z faktury zakupu.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież lub zniszczenie towaru nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru. Należy zaznaczyć, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższego zdarzenia losowego winien być przez podatnika należycie udokumentowany. Konsekwencją powyższego jest brak obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu towarów handlowych czy środków trwałych, następnie skradzionych lub zniszczonych. Fakt otrzymania przez podatnika odszkodowania pozostaje bez znaczenia w przedmiotowej sprawie, bowiem odszkodowanie stanowi formę rekompensaty za poniesioną szkodę i jako nie mieszczące się w definicji odpłatnej dostawy towarów, czy odpłatnego świadczenia usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że w świetle obowiązujących przepisów, nie ma Pan obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie przedmiotowego samochodu.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy