Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej działając na podstawie art. 14a §1, oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (... - Interpretacja - PP/443-15/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2006, sygn. PP/443-15/2006, Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej działając na podstawie art. 14a §1, oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 02.10.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 02.10.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy spółka jawna zachowa prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji wniesionego aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej, oraz czy spółka ma obowiązek korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 9 ustawy o podatku VAT w związku z treścią art.91 ust.6 pkt.2 ?

W powołanym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny: wspólnicy spółki jawnej, zamierzają podpisać aneks do umowy spółki, na mocy którego do spółki zostanie wniesiony wkład w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej, prowadzonego przez jednego z obecnych wspólników tej spółki.

Przedsiębiorstwo osoby fizycznej prowadzi działalność opodatkowaną stawką 22% i 0%, a w składanych deklaracjach VAT-7 wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Spółka jawna do której wniesione zostanie przedsiębiorstwo osoby fizycznej również będzie prowadzić działalność opodatkowaną Stawką 22% i 0%.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w opisanej sytuacji spółka jawna zachowa prawo do odliczenia od swojego podatku należnego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji osoby fizycznej, oraz że zapisy art. .91 ust. 9 i ust. 6 pkt. 2 nakładające na sukcesora obowiązek korekty podatku naliczonego nie mają zastosowania w odniesieniu do czynności zbycia przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. zgadza się z opinią wnioskodawcy i informuje:
Zagadnienie sukcesji podatkowej regulują przepisy zawarte w art. 93- art. 93e ustawy - Ordynacja podatkowa. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych. W myśl art. 93 a § 2 pkt 2 ustawy -Ordynacja podatkowa, do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła jako wkład niepieniężny swoje przedsiębiorstwo, stosuje się odpowiednio art. 93 a § 1 tejże ustawy, co oznacza, że spółka taka wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby. Zatem nowo powstała spółka ma prawo do rozliczenia nadwyżki z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez osobę fizyczną.

Zgodnie z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), zwanej dalej ustawą o podatku VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Przez pojęcie zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa wyżej należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, tj. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
W związku z tym, czynność wniesienia tytułem wkładu do istniejącej i będącej podatnikiem podatku VAT spółki jawnej dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa osoby fizycznej jest formą zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa w ww. art. 6 pkt. 1 ustawy o podatku VAT.

Stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy o podatku VAT w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zasady dotyczące sposobu, terminów oraz podmiotów zobowiązanych do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego określone zostały w art. 91.
Zgodnie z art. 91 ust. 9 ww. ustawy w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o którym mowa w art. 6 pkt 1 obowiązek sporządzenia korekty określonej w art.91 ust. 1-8 przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że dotychczasowe jak i dalsze wykorzystanie środków trwałych związane było i będzie wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT , a zatem wyżej cytowane zapisy art. 90 i 91 ustawy VAT nakładające obowiązek dokonywania korekty podatku naliczonego w opisanej sytuacji nie mają zastosowania, w tym budzący wątpliwości wnioskodawcy zapis art. 91 ust. 6 pkt. 2 w związku z wcześniej cytowanym zapisem art. 6 ust. 1 wykluczającym możliwość zastosowania przepisów ustawy do czynności zbycia przedsiębiorstwa.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej