Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.07.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 11.09.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3), świadczonych poza terytorium kraju - na rzecz
firmy z siedzibą w Antylach Holenderskich - Terytorium Autonomiczne Królestwa Niderlandów - uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca będzie świadczył usługi w zakresie badań i analiz technicznych, polegające na określaniu jakości i ilości towarów, sprawdzaniu ich właściwości fizycznych wraz z wystawianiem certyfikatów jakości i ilości oraz poborze próbek. Usługi te Wnioskodawca zaklasyfikował wg PKWiU do grupowania 74.30. Usługi te będą wykonywane na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zawiązanej zgodnie z prawem Antyli Holenderskich, z siedzibą w Kaya, Curacao, zarejestrowanej zgodnie z wymogami prawa w Rejestrze Handlowym Izby Handlowej Curacao. Antyle Holenderskie - terytorium autonomiczne Królestwa Holandii, od 1964r. członek Stowarzyszony Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Raj Podatkowy.
Usługi, o których mowa, będą wykonywane poza
terytorium kraju - w portach morskich, w wagonach kolejowych lub składach.
Zdaniem Wnioskodawcy - zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - usługi w zakresie badań i analiz technicznych zaklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 74.3 - świadczone poza terytorium kraju - nie podlegają w kraju opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tut. Organ podziela pogląd Wnioskodawcy w w/w sprawie.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 1 cytowanej ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Przepis ten, stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 3 cytowanej ustawy, ma zastosowanie m. in. do usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3).
Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przez terytorium Wspólnoty rozumie się terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, z tym że na potrzeby stosowania tej ustawy:
a) Księstwo Monako traktuje się jako terytorium Republiki Francuskiej, wyspę Man traktuje się jako terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej,
b) następujące terytoria poszczególnych państw członkowskich traktuje się jako wyłączone z terytorium Wspólnoty Europejskiej:
- wyspę Helgoland, terytorium Buesingen - z Republiki Federalnej Niemiec,
- Ceutę, Melillę, Wyspy Kanaryjskie - z Królestwa Hiszpanii,
- Livigno, Campione dItalia, włoską część jeziora Lugano - z Republiki Włoskiej,
- departamenty zamorskie Republiki Francuskiej - z Republiki Francuskiej,
- Górę Athos - z Republiki Greckiej,
- Wyspy Alandzkie - z
Republiki Finlandii.
Antyle Holenderskie - Terytorium Autonomiczne Królestwa Niderlandów jest to terytorium niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty, czyli terytorium państwa trzeciego.
Zatem, na podstawie cyt. wyżej art. 27 ust. 3 pkt 1 oraz ust 4 pkt 3 ustawy o VAT, usługi w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) świadczone poza terytorium kraju, na rzecz firmy z siedzibą w Antylach Holenderskich - Terytorium Autonomiczne Królestwa Niderlandów, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, zaś obowiązek rozliczenia podatku od tych usług spoczywa na ich nabywcy.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub
uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).