Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 8 sierpnia 2006r. (doręczonego dnia 21 sierpnia 2006r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dzierżawy użytków zielonych ( rolnych), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
stwierdza, że
stanowisko podatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pismem z dnia 8 sierpnia 2006r. (doręczonym dnia 21 sierpnia 2006r. ) ............... z siedzibą w ................. zwrócił się z pytaniem, czy dokonując sprzedaży usługi dzierżawy części terenu ........., zapisanego w ewidencji gruntów jako użytki zielone ( rolne), obowiązany jest opodatkować tą sprzedaż podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %, czy też sprzedaż ta powinna być potraktowana jako zwolniona od podatku od towarów i usług.
................... jest stowarzyszeniem zarejestrowanym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Głównym celem statutowym jego działalności jest działalność związana ze sportem ( szkolenia ........, organizowanie imprez sportowych). Obok podstawowej działalności podatnik świadczy również usługę polegającą na dzierżawie części terenu ........., zapisanej w ewidencji gruntów jako użytki zielone ( rolne). Sposób wykorzystania dzierżawionego terenu polega na zbieraniu trawy, i nie może powodować zmiany struktury nawierzchni, a także w żaden sposób utrudniać lub uniemożliwiać wykonywania działalności ...........
Podatnik uważa, że w przedstawionym stanie faktycznym uznać należy, że sprzedaż usługi dzierżawy części terenu ........., stanowiącego użytki zielone ( rolne) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia co następuje.
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów. W myśl natomiast art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic,entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych ( PKWiU 02.01.13) oraz bambusa ( PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych. Przez usługi rolnicze rozumie się natomiast usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy ( art. 2 ust. 21 ustawy).
Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że świadczenie usługi polegającej na dzierżawie części terenu .........., zapisanego w ewidencji gruntów jako użytki zielone ( rolne), na której wykonywane są usługi rolnicze, zwolnione jest od podatku od towarów i usług.
W świetle powyższego stwierdzić należało, że stanowisko podatnika wyrażone w złożonym zapytaniu jest prawidłowe.
W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, iż powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.
Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. D. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.