Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 13 września 2006 r. (doręczonego w dniu 14 września 2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 9 października 2006 r., o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej obowiązku odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży działek o powierzchni 0,928 ha, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
stwierdza, że
stanowisko podatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pismem z dnia 13 września 2006 r. (doręczonym dnia 14 września 2006 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 października 2006 r., podatnik zwrócił się z pytaniem czy od sprzedaży 2 działek, z posiadanych 4 o łącznej powierzchni 0,928 ha będzie zobowiązany do naliczenia podatku od towarów i usług. Działki te - zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - znajdują się na terenie oznaczonym symbolem RO - teren upraw ogrodniczych.
Zdaniem podatnika nie ma on obowiązku naliczenia podatku VAT od sprzedaży ww. działek.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 wskazanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Powyższe oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega dostawa gruntów, które mają status innych niż budowlane (np. rolne, tereny upraw ogrodniczych) lub zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczonych pod zabudowę.
Działki, które mają być przedmiotem dostawy, zgodnie z twierdzeniem podatnika, oznaczone są w planie zagospodarowania przestrzennego symbolem RO - teren upraw ogrodniczych. Powoduje to, że ich dostawa korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie wskazanej wyżej normy.
W świetle powyższego stwierdzić należało, że stanowisko podatnika wyrażone w złożonym zapytaniu jest prawidłowe.
W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.
Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.